قلعه بدروم Bodrum castle

در مطالب قبلی، از منطقه توریستی بدروم خواندیم و زیبایی های آن را بررسی کردیم. بدروم یکی از زیباترین جزایر کشور ترکیه است که سالانه هزاران نفر از ایران، اروپا و دیگر نقاط دنیا برای لذت بردن از آب و هوای معتدل و طبیعت کم‌ نظیرش به آن سفر می کنند. اما بدروم علاوه بر طبیعت بی نظیر و تفریحگاه های لوکس و پیشرفته، یک شهر تاریخی هم هست. قلعه بدروم یکی از بناهای تاریخی این منطقه است که صدها سال پیش ساخته شده و حتی در تاریخ معاصر کشور ترکیه نقش مهمی دارد. در این مطلب، این قلعه را بیشتر می شناسیم.

تاریخچه کوتاهی از قلعه Bodrum castle

شاید برایتان جالب باشد که بدانید قلعه بدروم، یکی از عجایب هفت گانه دوران باستان محسوب می‌شده. این بنای تاریخی سنگی، از سال 1402 میلادی و توسط شوالیه های سنت جان (قبل از حکومت عثمانی) با نام قلعه سنت پیتر یا پترونیوم (Petronium) ساخته شد. این بنا چند برج دارد که به نمایندگی از کشورهای مختلف در آن ساخته شده اند. برج هایی به نام کشورهای اروپایی که مسئول ساخت آن ها بوده اند.

کار ساخت قلعه در اواخر قرن پانزدهم میلادی تمام شد و کمی بعد به دست حکومت اسلامی عثمانی افتاد و حدود چهارصد سال هم در این وضعیت باقی ماند. کلیسای قلعه به مسجد تبدیل شد و یک مناره به بنا اضافه شد. بعد از خالی ماندن در زمان جنگ جهانی اول و اوائل دهه شصت میلادی (همین شصت سال پیش) این قلعه مکانی شد برای موزه دریایی بدروم. همچنین در سال 2016 به فهرست آثار میراث جهانی در ترکیه اضافه شد.

| گلفام سفر
مطالب خواندنی دیگر:بهترین جاذبه های بدروم

تاریخ معاصر قلعه بدروم ترکیه

این عضو نسبتا پیرِ میراث جهانی یونسکو، در دوره عثمانی، به عنوان یک پایگاه کوچک نظامی استفاده می شد و در 1895 یعنی پنج سال قبل از شروع قرن بیستم، به یک زندان تبدیل شد. در طول جنگ جهانی اول (سال 1915) توسط یک کشتی جنگی فرانسوی بمباران شد و بخش های بزرگی از آن تقریبا از بین رفت.

بعد از این تخریب، زندانیان به داخل شهر منتقل شدند و قلعه خالیِ خالی شد. بعد از آن، ارتش ایتالیا بدروم را تسخیر کرد و سربازانش را قلعه فرستاد و آن را به پادگان مرکزی خودش تبدیل کرد. بعد از پیروزی ترکیه در جنگ استقلال در 1921 نیروهای نظامی ایتالیا از منطقه بیرون رفتند. در سال های جنگ جهانی دوم (یعنی بین 1939 تا 1945) قلعه دوباره یک پادگان نظامی و بعد از جنگ، برای همیشه از نیروها خالی شد. امروز قلعه بدروم، هم یک سایت گردشگری است و هم یک موزه اکتشافات زیردریایی که در تمام دنیا کم نظیر است.

| گلفام سفر

موزه دریایی بدروم

در سال 1962، دولت ترکیه تصمیم گرفت که این قلعه باستانی را به یک موزه تبدیل کند و اکتشافات زیردریایی کشتی های قدیمی که در دریای سرخ انجام شده را در آن قرار بدهد. از همان سال بود که قلعه سنت جان به “موزه اکتشافات دریایی بدروم” تبدیل شد.

مجموعه بسیار گسترده و ارزشمندی از شیشه ها و لیوان های باستانی، برنز، کوزه های گلی، اشیا آهنی و آمفوراهای قدیمی در آن وجود دارند که عاشقان باستان شناسی و تاریخ برای دیدنشان به این قلعه سر می زنند. بازدید از این همه شی تاریخی میان دیوارهای سنگی یک قلعه باستانی، حس و حال جالبی به سفر تور ترکیه شما خواهد داد. بیشتر این یافته ها، از میان اکتشافات سازمان زیردریایی ترکیه بعد از سال 1960 در موزه قرار گرفته اند. اگر هدفتان از سفر به بدروم داشتن یک تجربه منحصر به فرد و آشنایی با تاریخ خاورمیانه است، به هیچ عنوان این موزه باستانی را از دست ندهید.

| گلفام سفر

جزئیات جذاب یک بنای تاریخی

قلعه بدروم، با وجود تخریب هایش در قرن گذشته، با همان نقشه اولیه استوار ایستاده و معماری سبک گوتیک دارد. شوالیه های سنت جان، طبق دستور او قلعه را طوری ساختند که به عنوان سازمانی چند ملیتی با یک بارو برای هر کشور عمل کند. این برج و باروها هنوز هم موجود هستند و هر کدامشان نماینده یک کشور اروپایی، با معماری و ویژگی های همان کشور اند:

  • قلعه فرانسوی
  • قلعه اسپانیایی
  • قلعه آلمانی
  • قلعه ایتالیایی
  • قلعه انگلیسی

سلاح های رنگ شده و کنده کاری های تزئینی که شوالیه ها آن را ساختند، هنوز در گوشه و کنار قلعه دیده می شوند. زره شاه هنری چهارم، پادشاه انگلستان، یکی از وسایلی است که هنوز در قلعه موجود است و می توانید از نزدیک آن را ببینید.

| گلفام سفر

از فراز قلعه، منطقه بدروم را تماشا کنید

بازدید از بدروم، تنها یک گردشگری ِ تاریخی نیست. اگر در off season یا فصل های خلوت به این قلعه بروید (با وجود بسته بودن تعدادی از بخش ها)، می توانید از خلوتیِ مسیرها، پل ها و ساختمان لذت ببرید و از فراز آن ها دریای آبی را تماشا کنید. بدروم یک قلعه ساحلی است و در هر چهار فصل، نسیم خنکی از سمت دریا بازدیدکنندگان آن را نوازش می دهد. همچنین در کروزها و تورهای دریایی، عبور از کنار این قلعه در جنوب غربی آناتولیا همیشه در برنامه سفر است.

| گلفام سفر

برای سفرتان برنامه ریزی داشته باشید

اگر می خواهید قلعه بدروم و دیگر بناهای تاریخی و مراکز تفریحی بدروم را از نزدیک ببینید، حتما قبل از حرکت به سمت این شهر روزهای فعالیت، قیمت بلیط، تعطیلی ها و… را چک کنید تا دچار مشکل نشوید و بتوانید موزه مورد علاقه تان را تماشا کنید. هتل های بدروم، برنامه خلاصه ای از فعالیت های شهر و مراکز و بناهای مختلف به شما می دهند اما وب سایت هایی مثل تریپ ادوایزر (trip advisor) چون تجربه شخصی افرادی که قبل از شما این جاها را دیده اند را به صورت آنلاین در اختیارتان می گذارند، برای جستجو بهتر هستند. همچنین در فصل های خلوت، بعضی از بخش های موزه و قلعه بسته هستند. سفر خوبی داشته باشید!