شهر بنتوتا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شهر بنتوتا یک شهر ساحلی در سریلانکا است که در منطقه گال در استان جنوبی واقع شده و توسط شورای شهری اداره می‌گردد. این شهر تقریباً در ۶۵ کیلومتری (۴۰ مایل) جنوب کلمبو و ۵۶ کیلومتری (۳۵ مایل) شمال گاله واقع شده است. بنتوتا در ساحل جنوبی دهانه رودخانه بنتوتا و در ارتفاع ۳ متری (۹۰۸ فوت) از سطح دریا قرار دارد. نام این شهر برگرفته شده از داستانی اسطوره‌ای است که ادعا می‌کند یک دیو بنام «بم» بر توتا یا همان رودخانه حاکم است.

درواقع شهر بنتوتا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکا محسوب می‌شود و دارای یک فرودگاه محلی (فرودگاه رودخانه بنتوتا) و هتل‌های مجلل متعددی در سطح کلاس‌های جهانی است. می‌توان گفت شهر ساحلی بنتوتا مکانی تاریخی است که پیامبر باستان (sandeśa kāvya) در اشعار خود به ستایش این شهر تاریخی پرداخته است. در قرن هفدهم، پرتغالی‌ها قلعه کوچکی را در دهانه رودخانه بنتوتا (بنتارا گانگا) بنا کردند که در زبان سونامی با نام Parangi Kotuwa به معنی قلعه پرتغالی‌ها بود.

بنتوتا

تور بنتوتا یک مقصد عالی برای تفریحات و ورزش‌های آبی به شمار می‌رود. یکی از دلایل معروف بودن شهر بنتوتا به دلیل تولید نوشیدنی جدیدی است که از شهد نارگیل ساخته شده است. این شهر ساحلی همچنین دارای یک مرکز پرورش لاک پشت، واقع در ساحل ایندوروا نیز می‌باشد. این شهر نه تنها به دلیل سواحل ماسه‌ای طلایی و جنگل‌های انبوهش جزو مقاصد گردشگری محبوب به حساب می‌آید، بلکه به دلیل وجود آبزیان عجیب و غریب و آبشارهای هیجان انگیزش نیز یک مقصد محبوب برای توریست‌ها است.

جمعیت بنتوتا

بنتوتا یک شهر ساحلی کوچک است که به طور تقریبی دارای جمعیت کمی معادل ۳۷۰۰۰ نفر است.

هزینه زندگی در بنتوتا

هزینه کلی زندگی در شهرهای سریلانکا از جمله شهر بنتوتا برای هر نفر در ماه بدون هزینه مسکن حدود ۷۶۴۸۲.۱۳ روپیه سریلانکایی برآورد شده است. هزینه متوسط مسکن برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۵۱۰۷۸.۴۳ روپیه و یک آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز ۲۲۱۴۱.۵۱ روپیه برآورد شده است. هزینه‌های آب، برق و گاز برای یک آپارتمان با مساحت ۸۵ مترمربع حدود ۸۳۵۹.۹۱ روپیه در ماه است.

شهر بنتوتا

نرخ ارز در بنتوتا

در حال حاضر (۲۶ خرداد ۹۹) قیمت هر روپیه سریلانکایی در بنتوتا معادل ۹۷۰ تومان ایران اعلام شده است.

آب و هوای بنتوتا

شهر بنتوتا دارای اقلیم و آب و هوای گرمسیری استوایی است که به دلیل مواجه شدن با بادها و باران‌های موسمی، آب و هوای این شهر نیز متاثر از آن‌ها می‌باشد. این شهر ساحلی در تمام طول سال دارای دو فصل به شدت بارانی است که این موصوع باعث می‌شود بنتوتا دارای آب و هوای گرم و مرطوب باشد. میانگین درجه هوا در طول سال حدود ۳۰ درجه سانتیگراد است و می‌توان گفت میانگین هوای بنتوتا در بیشتر روزهای سال تقریباً ثابت است.

همانطور که عنوان شد بنتوتا در بیشتر سال دارای باران‌های شدید موسمی است، اما در ماه‌های ژانویه، فوریه و آوریل میزان بارندگی در این شهر تنها به ۸ سانتیمتر در ماه می‌رسد و متوسط درجه هوا ۲۷ درجه سانتیگراد برآورد شده است. البته برای کمترین میزان بارش در بنتوتا با متوسط ۲۵.۴ میلیمتر بارندگی در ماه، می‌توان از ماه‌های ژانویه، فوریه و مارس نام برد. بنتوتا در این ماه‌ها دارای آب و هوای گرم و خشک است. هوای بنتوتا در ماه‌های می، آوریل و مارس، به خصوص اوایل می، در گرم‌ترین زمان ممکن خود به سر می‌برد که متوسط هوا در طول شبانه روز بین ۳۱.۸ درجه سانتیگراد تا ۲۱.۶ درجه سانتیگراد می‌باشد.

درمورد وزش بادهای موسمی در بنتوتا باید بگوییم وزش باد به ترتیب در ماه‌های ژوئن، جولای و می‌به بیشترین میزان خود می‌رسد. به طور کلی از اول ژانویه تا اواسط مارس بهترین زمان سفر به شهر بنتوتا شناخته شده است. البته از سپتامبر تا نوامبر نیز این شهر به دلیل پاییرهای دلپذیر از آب و هوای مطبوعی برای گشت و گذار و طبیعت گردی برخوردار است. از دسامبر تا فوریه و با نزدیکتر شدن به فصل زمستان آب و هوای بنتوتا دلچسب‌تر شده و گردشگران زیادی به این شهر زیبای ساحلی جذب می‌شوند.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به بنتوتا
آب و هوای بنتوتا

آداب و رسوم مردم بنتوتا

بنتوتا یکی از شهرهای باستانی و قدیمی سریلانکا است که فرهنگ و تاریخ پربار خود را در طی سالیان سال به دوش می‌کشد. ساکنان بنتوتا افراد ساده و خونگرمی هستند که فرهنگ و آداب و رسومی غنی دارند و اصولاً زندگی آرام و متمدنانه‌ای را پشت سر می‌گذارند. با وجود محبوبیت بنتوتا به عنوان یک تفرجگاه و تفریگاه ساحلی اما سبک زندگی ساحلی در آنجا کمتر دیده می‌شود و مردم این شهر همچنان اصالت و آداب و رسوم اصیل خود را حفظ کرده¬اند. یکی از مهم‌ترین اصولی که مردم بنتوتا همچنان رعایت می‌کنند احترام به بزرگان خانواده می‌باشد. بزرگان و سالخوردگان برای مردم بنتوتا یک اصل باارزش محسوب شده و آن‌ها را گرامی می‌دارند.

گردشگری صنعت بزرگی در بنتوتا محسوب می‌گردد و افراد محلی در صنعت جذب توریست، برگزاری تورها و شرکتهای مسافرتی و شرکتهای مدیریت ورزشهای آبی مشغول به کار هستند و در همین راستا عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته اند، زیرا مانند سایر مردم سریلانکا به شدت خونگرم و میهمان نواز می‌باشند. ساکنان بنتوتا بسیار مودب و محجوب هستند و از گردشگران به گرمی استقبال می‌کنند و نسبت به آن‌ها احساس مسئولیت دارند. رعایت آداب و رسوم مذهبی از دیرباز تاکنون در میان مردم بنتوتا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر مهمان بنتوتایی‌ها بودید و با دست راست غذا خوردند، بدانید دارند به شما احترام گذاشته و بهتر است شما نیز در پاسخگویی به محبت آن‌ها اینکار را انجام دهید.

مهم‌ترین جاذبه‌های بنتوتا

شهر ساحلی بنتوتا دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی مانند تفریحات و ورزش‌های آبی و ساحلی و طبیعت زیبا و خاص است. علاوه بر طبیعت زیبای بنتوتا، گردشگران به خصوص علاقه مندان به ورزش‌ها و تفریحات آبی، تور بنتوتا را به عنوان یک مقصد جذاب جهت گذراندن تعطیلات‌شان انتخاب می‌کنند. طبق آنچه عنوان کردیم مردم این شهر در صنعت جذب توریسم به خوبی عمل کرده و امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی را به گردشگران ارائه می‌دهند. شما می‌توانید به ساحل گردی و انجام فعالیت‌هایی مانند ماهیگیری، موج سواری، قایق سواری، اسکی روی آب بپردازید و لذت ببرید.

مطالب خواندنی دیگر:با 11 جاذبه ی معروف بنتوتا آشنا شوید

علاوه براین؛ بازدید از مرکز پروش لاک پشت کوسگودا، ساحل بریووالا، جزیره دارچین، معبد کاندویهاری، باغ بریف، خانه لونوگانگا و بازار بنتوتا از جاذبه‌های دیگر بنتوتا به شمار می‌روند.

کلمه های کلیدی: