بهترین زمان سفر به بنتوتا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بنتوتا جزو محبوب ‌ترین اقامتگاه های تفریحی در سواحل جنوب غربی سریلانکا، در 65 کیلومتری جنوب کلمبو واقع شده، بزرگ ترین رودخانه سریلانکا که به سمت اقیانوس جاری می شود بنتوتا است که نام شهر را از این رودخانه گرفته اند. این شهر در سال 2004 در اثر سونامی اقیانوس هند تقریبا نابود شده بود ولی بعد از آن اتفاق با برنامه ریزی دقیق و مدیریت درست و با هدف بازسازی گسترده توانست منطقه را به عنوان یک اقامتگاه کنار دریا به عرصه گردشگری بازگرداند.

این شهر با کافه ها، رستوران ها، آژانس های مسافرتی و جاذبه های طبیعی و تفریحی، سفری لذت بخش و فراموش نشدنی برای شما رقم خواهد زد. با گشت و گذار در این شهر، تفریحات آبی کنار ساحل مثل اسنورکل و غواصی را فراموش نکنید. بنتوتا در منطقه ای گرمسیری با بادهای موسمی و ساحلی گرم و مرطوب قرار دارد و دمای میانگین در طول سال حدود 30 درجه سانتی گراد و بارش در دو فصل بارانی بسیار زیاد است.

بهترین زمان سفر به بنتوتا بر اساس آب و هوا

آب و هوا این شهر در فصول مختلف سال تقریبا ثابت بوده و بهترین زمان سفر به بنتوتا، اول ژانویه تا یازدهم مارس (11 دی تا 20 اسفند) است. در تمام سال با توجه به رطوبت، هوا گرم و احتمال بارش باران زیاد است. گرم ترین ماه های سال، می (اواسط اردیبهشت) با دمای 8/31 درج سانتی گراد و حداقل دما، 1/26 درجه در شب ها است. اگر قصد دارید در ماه های گرم به این شهر سفر کنید، ماه های می، مارس و آوریل بهترین زمان برای مسافرت هستند.

در ضمن دمایی که ما حس می کنیم به میزان زیادی به دو شرایط رطوبت و باد های سرد بستگی دارد. میزان رطوبت در دمای بالا بیشتر بر ما تاثیر گذاشته و دمای پایین، زمانی که باد های تندی می وزد سرمای بیشتری را به ما منتقل می کند.

بهترین زمان سفر به بنتوتا بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر به بنتوتا بر اساس بارش باران

بهترین زمان سفر به بنتوتا در آب و هوای خشک، در ماه هایی با بارش باران کمتر، (ژانویه، مارس، فوریه) بوده و کمترین احتمال بارش در اواخر دی ماه یعنی اواسط ماه ژانویه است. فصل بارانی این شهر از ماه می تا سپتامبر بوده و برای فعالیت های تفریحی در فضای باز و ورزش های آبی و ماجراجویانه مناسب نیست. دمای هوا تا 20 درجه سانتی گراد و احتمال بارش های ناگهانی وجود دارد؛ پس برای سفر به بنتوتا در این شرایط حتما با خود چتر و بارانی همراه داشته باشید.

بهترین زمان سفر به بنتوتا بر اساس رطوبت و وزش باد

در ماه های مرطوب سال درصد رطوبت در بنتوتا بسیار بالا بوده و ماه مارس کم رطوبت ترین ماه سال با رطوبت 7/74 درصد و جولای مرطوب ترین ماه سال با رطوبت نسبی 8/83 درصد است. در ماههای ژوئن، جولای و می وزش باد بسیار تند، ولی در دیگر ماه ها می تواند معمولا آرام و کند باشد. باد های ماه ژوئن با سرعت 4/15 کیلومتر بر ساعت بادی آرام به حساب می آید.

بهترین زمان سفر به بنتوتا بر اساس رطوبت و وزش باد

بهترین زمان سفر به بنتوتا بر اساس فصل های سال

فصل بهار: در بهار یعنی ماههای مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد) رطوبت و دما بسیار زیاد است، آب و هوایی گرم و شرجی و میانگین دما حدود 8/29 تا 8/31 درجه سانتی گراد بوده و هر چه به تابستان نزدیک تر شویم، هوا گرم تر می شود. در فصل بهار این شهر خلوت بوده و قیمت هتل و بلیط هواپیما ارزان تر از بقیه فصل‌ها است.

تابستان: در فصل تابستان ماه های ژوئن تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور) و ماههای میانی سال، آب و هوا معتدل و گرم است و در این ماه‌ها با 11 تا 14 روز بارش در ماه، میزان بارش به حد متوسط می رسد. ماه هایی کهمی توانید برای گشت و گذار و تفریح برنامه ریزی کرده و سفری ایده آل را رقم بزنید، ماههای ژوئن تا آگوست است.

پاییز: دمای هوا در فصل پاییز یعنی ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر) حدود 2/29 تا 3/30 درجه سانتی گراد است که با توجه به رطوبت و وزش باد، احساس خوبی را در شما ایجاد می کند. در هر ماه از این فصل به طور میانگین حدود 12 تا 15 روز بارش برف یا باران وجود دارد و پاییز را دومین زمان شلوغ گردشگری بنتوتا می دانند.

زمستان: در فصل زمستان بین ماههای دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند) دمای هوا به طور میانگین 4/29 تا 2/31 درجه سانتی گراد، بسیار فوق العاده است. حدودا 4 تا 10 روز بارش موثر برف و باران در زمستان وجود دارد و از نظر آب و هوایی این فصل بهترین زمان سفر به بنتوتا است و با افزایش قیمت در هزینه هتل ها و بلیط هواپیماها رو به رو می شوید.

بهترین زمان سفر به بنتوتا بر اساس فستیوال ها

مردم سریلانکا به 4 مذهب اسلام، هندو، بوداو مسیحیت معتقدند به همین علت در طول سال به صورت دقیق 25 روز تعطیلات در تقویم آن ها به چشم می خورد که هر کدام حال و هوای خاص خود را دارد. اگر می‌خواهید در مورد فستیوال های این شهر اطلاعاتی داشته باشید حتما این مطلب را بخوانید.

فستیوال وساک پویا

برگزاری فستیوال وساک یا نور (فستیوال بودایی) هر سال در ماه مارچ، هنگام کامل شدن ماه در آسمان شب اتفاق می افتد. این جشن بر اساس تقویم بودایی در اولین روزسال جدید در بیشتر شهرهای این کشور برگزار می شود. تولد بودا، پیامبر شدنش و مرگ وی در همین روز اتفاق افتاده است؛ برای دیدن این فستیوال باید به مناطقی مانند دریاچه بیرا و باوادالوکا ماواتا بروید چون به زیبایی تزئین شده و مردم بیرون از خانه ها به خوردن غذاهای خوشمزه مشغول می شوند.

فستیوال وساک پویا

فستیوال دورتو پراهرا

این جشنواره هر ساله در ماه ژانویه (دی) برگزار شده و گرامی داشت سالگرد اولین بازدید بودا از سریلانکا بیش از 2500 سال است. این جشن در معبد رجا ماها ویهارا برگزار شده و صف های منظم بودایان در این معبد به همراه طبل، رقصندگان، نوازندگان و فیل های تزئین شده نقش اساسی را در این جشن بازی می کنند و تب ‌و تاب فراوانی را به این فستیوال می بخشند.

در آخر باید بگوییم که بنتوتا شهری سرسبز و رنگارنگ با مردمانی مهربان و خونگرم، آب و هوایی آفتابی و باران های موسمی است. در این مقاله سعی کردیم بهترین زمان سفر به بنتوتا و اطلاعات مفیدی راجع به آن را در اختیار شما قرار دهیم تا با برنامه ریزی و بررسی دقیق بتوانید سفری خاطره انگیز و فوق العاده را برای خود رقم بزنید.

میخواهید سفر کنید اما نمیدانید در چه فصلی سفر کنید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان مناسب سفر به صفحه ی بهترین زمان سفر مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: