با 9 مورد از زیباترین ایستگاه های راه آهن دنیا آشنا شوید

همه ی ما با قطار سفر کرده ایم، اما تا به حال برای شما این سوال به وجود آمده است که زیباترین ایستگاه های راه آهن دنیا در کدام کشورها واقع شده اند؟ در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا با آن ها آشنا شوید.

1. ترمینال گراند سنترال، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

ترمینال گراند سنترال (Grand Central) بیش از هر ایستگاه دیگری در دنیا جذابیتِ سفر با قطار را به تصویر می کشد. به صورت روزمره در تمامی بخش های لابی، سلام و خداحافظی های پر از اشک، ملاقات های کاری، آدم هایی که سرشان به کار خودشان است، در حال رفتن به یکی از 44 سکوی ایستگاه، دیده می شوند.

شاید به همین خاطر است که ایستگاه گرند، در لیست پربازدیدترین ایستگاه های راه آهن دنیا جایگاه 6 ام را دارد. بیش از 26 میلیون بازدید کننده برای دیدن معماریِ هنرهای زیبا و ملاقات در زیر ساعت اصلیِ معروف (طراحی هنری ادوارد بدفورد Henry Edward Bedford) به این ایستگاه می آیند.

کنج نجوا (Whisper Corner)، واقع در راهروی طبقه ی زیر همکفِ ترمینال گراند سنترال می باشد. به علت قوس منحصر به فردش، حتی کوچک ترین نجوایی را به آن سوی جمعیت شلوغ می رساند.

سال تاسیس: 1871

زیباترین ایستگاه های راه آهن دنیا

2. لیژ گیلیمیز، بلژیک

ایستگاه لیژ گیلیمیز (Liège-Guillemins) مناسب افرادیست که معتقدند عصر طلاییِ راه آهن به سر آمده است. طراحی این ایستگاه شباهت زیادی به معماری فرودگاهی دارد، به شدت مدرن و تلفیقی از فولاد، شیشه و بتن سفید می باشد.

طراح این ایستگاه، سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava)، در طراحی خود به تغییراتِ وارد شده به ایستگاه های راه آهن (به علت ورود قطار های سریع السیر) اشاره دارد. این ایستگاه تنها 5 سکو دارد و توسط یک قوس 32 متری عظیم احاطه شده است.

سال تاسیس: 2009

ایستگاه لیژ گیلیمیز

3. ترمینوس چاتراپاتی شیواجی ، بمبئی، هند

ترمینوس چاتراپاتی شیواجی (Chhatrapati Shivaji Terminus)، شلوغ ترین و زیباترین ایستگاه های راه آهن دنیا می باشد. فردریک ویلیام (Frederick William) است. طراحی آن تلفیقی از احیای طراحی گوتیگ ویکتوریایی ایتالیایی و سبک های مغول سنتیِ هند می باشد. همچنین در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

نام این ایستگاه، برای مدت زمانی طولانی ترمینوسِ ویکتوریا بود، اما در سال 1996 (برای احترام به چاتراپاتی شیواجی، پایه گذار امپراتوری مراتا) تغییر پیدا کرد. مردم محلی هنوز آن را ویکتوریا خطاب می کنند، که با نمای خارجیِ عظمت مستعمراتی آن هماهنگی دارد. این ایستگاه در ضبط فیلم «میلیونر زاغه نشین» استفاده شده است. در تور هند از این استگاه قطار زیبا دیدن فرمایید.

سال تاسیس: 1888

ترمینوس چاتراپاتی شیواجی

4. کامینهو جی فرو جی موزامبیک ، ماپوتو، موزامبیک

ایستگاه کامینهو جی فرو جی موزامبیک (Caminho de Ferro de Moçambique)، یکی از شگفت انگیزترین ایستگاه های راه آهن دنیاست و در شهر ماپوتو، پایتخت موزامبیک، واقع شده است.این ایستگاه یکی از طراحی های گوستاو ایفل (Gustave Eiffel)، طراح برج ایفل، می باشد که ترکیبی از شبکه های آهن کاری شده، ستون ها و ایوان ها همراه با بدنه ای به رنگ سبز و سفید می باشد.

سال های زیادی این ایستگاه ترک شده بود و در حال نابودی بود. اما همانند بقیه ی شهر، در حال احیا می باشد. همچنین به تازگی به عنوان فضای هنری و عمومی برای بازدید از کارهای هنرمندان محلی، کنسرت و شوهای فشن – به کار گرفته شده است.

سال تاسیس: 1975

کامینهو جی فرو جی موزامبیک

5. ایستگاه بین‌المللی سنت پانکراس ، لندن، بریتانیا

این ایستگاه بر روی زاغه های بدنامِ شهر «آگار» ساخته شده است. طراحی احیا شده از طراحی گوتیگ ویکتوریاییِ این ساختمان به آن لقبِ «کلیسای جامع راه آهن» را داده است. اما در دهه ی 1960، به علت احداث کینگز کراس (Kings Cross)، بلا استفاده ماند.

ایستگاه بین المللی سنت پانکراس توسط کمپین مردمی، از نابودی نجات پیدا کرد. این ترمینال، در سال 2007 با عنوان «ترمینال لندنِ قطار یورواستار» توسط ملکه الیزابت دوم بازگشایی شد. کارخانه های تعطیل شده و انبارهای متروکه محوطه ی پیرامون این ایستگاه نیز جای خود را به کافه ها، رستوران ها و بخش های هنری داده­اند.

سال تاسیس: 1868

مطالب خواندنی دیگر:مترو دبی یکی از بی نظیرترین مترو ها
ایستگاه بین‌المللی سنت پانکراس

6. ایستگاه داندین ، نیوزیلند

یکی از زیباترین ایستگاه های راه آهن دنیا ایستگاه راه آهن داندین (Dunedin Station) است که دارای طراحیِ احیا شده از سبک رنسانس فلامنی می باشد و در نیوزیلند واقع شده است. این ایستگاه بجز استفاده ی راه آهن، به عنوان تالار مشاهیر ورزشیِ نیوزیلند و انجمن هنر اوتاگو نیز استفاده می شود.

سال تاسیس: 1906

ایستگاه داندین

7. آنتورپ سنترال ، بلژیک

ایستگاه آنتورپ سنترال (Antwerpen-Centraal)، بازتابی از عصر عظمتِ قطار را به تصویر می کشد. این ایستگاه محکم و با ابهت، از آهن، شیشه، سنگ مرمر و گرانیت ساخته شده است و روایتگر تاریخ سفر راه آهن قاره ایست.طراح این ترمینال، لوئیس دلو سن سیرو (Louis Delacenserie)، از افراد تاثیر گذار در هنر و معماری است.

سال تاسیس: 1905

آنتورپ سنترال

8. هلسینکی سنترال ، فنلاند

ایستگاه راه آهن هلسینکی سنترال (Helsinki Central) دارای معماری مدرن است و طراحی به سبک اسکاندیناویایی دارد. مجسمه ی ورودی بزرگ (دو محافظ که لامپ در دست دارند)، یادآور محافظانِ ورودی ازگارد (Asgard) می باشند.

طراح این ایستگاه، معمار فنلاندی الیل سارینن (Eliel Saarinen) است. پس از آنکه منتقدان طرح ورودی اولیه ی وی را بیش از حد سنتی خواندند، دوباره آن را طراحی کرد. در این ایستگاه سالنی خصوصی برای امپراتور روسیه تعبیه شده بود اما به علت بازگشایی ایستگاه در سال 1919 (که بعد از انقلاب روسیه است)، بی استفاده بود؛ اما امروزه رئیس جمهور فنلاند از آن استفاده می کند.

سال تاسیس: 1862

هلسینکی سنترال

9. ایستگاه راه آهن کوالالامپور ، مالزی

ایستگاه راه آهن کوالالامپور (Kuala Lumpur Railway Station) که از زیباترین ایستگاه های راه آهن دنیا است ، دارای المان های طراحی از شرق و غرب می باشد. اما متاسفانه به علت مسافت زیاد و ترافیک شهری، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. بی­شک منظره ای زیباتر از این ایستگاه، در غروب های کولالامپور نمی­توان یافت. در تور مالزی از این ایستگاه دیدن فرمایید.

سال تاسیس: 1910

ایستگاه راه آهن کوالالامپور

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی

کلمه های کلیدی: