بالی جزیره خدایان

آنچه در این مقاله در مورد جزیره بالی خواهید خواند:

جزیره بالی که به جزیره خدایان نیز شناخته می‌شود، بخش کوچکی از بزرگ‌ترین مجمع‌الجزایر در دنیا به‌حساب می‌آید که در بزرگ‌ترین کشور مسلمان جهان یعنی اندونزی واقع‌شده است. این جزیره باعث گیوند دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند به یکدیگر شده است.

ازاین‌جهت این جزیره ازنظر آب و هوایی هوای مطلوبی دارد. جزیره بالی ازنظر آتش‌فشانی بسیار فعال بوده و خاک آن برای کشاورزی فوق‌العاده حاصلخیز است. مهم‌ترین آتش‌فشان بالی کوه گودان آگانگ است که مادر کوه‌ها نامیده شده است. این آتش‌فشان فعال ارتفاعی بیش از ۳۰۰۰ متر دارد. جزیره بالی مناطق مختلفی دارد که است که از شناخته‌شده‌ترین آنها می‌توان به کوتا بالی و اوبود نام برد.

| گلفام سفر

موقعیت جغرافیایی و جمعیت بالی

جزیره بالی در کشور اندونزی واقع‌شده که در جنوب خط استوا و بین جاوه در غرب و لومبوک در شرق قرارگرفته است و یکی از مهم‌ترین منطق گردشگری در سرتاسر جهان به شمار می‌رود. بالی یا جزیره خدایان، این جزیره به دلیل آب‌وهوای مطلوب خود که ناشی از قرارگیری آن بین دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند است، همچون اکثر دیگر جزایر کشور اندونزی، دنیای بخصوص خود را دارد و باعث شده تا نام آن در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان قرار بگیرد.

جمعیت سه‌میلیون‌نفری بالی که اکثر ساکنان آن اهل اندونزی هستند در سال‌های اخیر به دلیل رشد فراوان صنعت گردشگری، رشد بیشتری داشته و باعث شده تا افراد بسیاری از استرالیا و اروپا نیز به این جزیره مهاجرت کرده و در بالی کار و زندگی خود را ادامه دهند.

از معروف‌ترین نقاط جزیره بالی علاوه بر کوتا بالی و اوبود که در بالا ذکر شد می‌توان به کوه‌های مرکزی این جزیره در شمال و جنوب و همچنین زمین‌های حاصلخیز بسیار زیاد برای کشاورزی اشاره کرد که از آنها جهت کاشت برنج استفاده می‌شود. مزارع پلکانی کاشت برنج در بالی شهرت جهانی داشته و از جاذبه‌های گردشگری جزیره بالی به شمار می‌روند.

| گلفام سفر

آب‌وهوای جزیره بالی

آب‌وهوای جزیره بالی استوایی بوده و همچون دیگر مناطق استوایی تغییرات آب و هوایی در آن بسیارکم است. ازاین‌رو در طول سال دمای آن بین ۲۰ تا ۳۳ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. البته در ماه‌های دسامبر تا پایان ماه مارس هوا در بالی گرم‌تر بوده و رطوبت بیشتر دارد ولی از اوایل ماه ژوئن تا ماه سپتامبر که زمستان بالی محسوب می‌شود، که بهترین زمان سفر به بالی است و بادهایی از سمت اقیانوس آرام می‌وزند که باعث می‌شوند دمای این جزیره زیبا خنک تر شده و بالطبع گردشگران بیشتری را به سمت خود جذب کند. در زمستان‌های بالی روزها دمایی معتدل و شب‌ها خنک هستند و رطوبت بسیارکم می‌شود و بیشتر روزها آفتابی خواهند بود.

نرخ ارز در اندونزی و جزیره بالی

واحد پول در کشور اندونزی و طبیعتاً شهر بالی روپیه اندونزی (Rp) می‌باشد. به گردشگران پیشنهاد می‌شود که اگر دلار آمریکا به همراه خود دارند قبل از ورود به اندونزی آن را به روپیه اندونزی تبدیل کنند. نرخ ارز نیز به این شکل است که هر روپیه اندونزی برابر است با ۲٫۹۹ ریال ایران و ۰٫۰۰۰۰۷۱ دلار امریکا.

مطالب خواندنی دیگر:خرید از بالی را در اولویت بگذارید
| گلفام سفر

آداب‌ورسوم مردم جزیره بالی

زبان رسمی کشور اندونزی مالایایی بوده ولی گویش‌های گوناگونی نیز در این کشور وجود دارد که شهر بالی نیز به این شکل است. تعداد گویش‌ها در اندونزی به ۳۰۰ گویش مختلف می‌رسد. این تنوع گویش باعث شده تا افرادی که به فرهنگ و گویش ملل مختلف علاقه‌مند هستند نسبت به سفر به تور بالی و بخصوص جزیره بالی اقدام کرده و به مطالعه زبان و گویش‌های این منطقه بپردازند. علاوه بر گویش‌های گوناگون در بین مردم ساکن این منطقه، نژادهای متنوعی نیز در بین مردمان این کشور وجود دارد.

در مورد مذهب کشور اندونزی و شهر بالی نیز باید ذکر شود که ۸۸ درصد مردم اندونزی، مسلمان بوده، ۵ درصد آنها پروتستان هستند، ۳ درصد کاتولیک رومی، ۲ درصد هندو، ۱ درصد بودا و ۱ درصد به دیگر مذاهب اعتقاددارند. اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان است و در طول تاریخ همواره به داشتن سنت بردباری مذهبی خود افتخار می‌کند. فرهنگ مردم این کشور به شکلی است که با دیگر افراد به‌راحتی ارتباط برقرار خواهند کرد و برخورد آنها به‌اندازه‌ای دوستانه است که افراد می‌توانند در اولین برخورد خود با آنها، بانام کوچک خود را معرفی کنند.

از دیگر خصوصیات بارز مردم کشور اندونزی و جزیره بالی می‌توان به مهمان‌نوازی آنها اشاره کرد. همین خصوصیت در کنار ویژگی‌های خود جزیره باعث شده این منطقه به یکی از محبوب‌ترین مناطق گردشگری در دنیا بدل گردد. در زمان سلام و خداحافظی، تنها لازم است که افراد دستان خود را تکان داده و در مواردی که با شخصی صمیمی هستند می‌توانند با دست زدن به شانه آن شخص حس صمیمیت خود را به وی نشان دهند. پیشنهاد می‌شود برای انجام این حرکات دست از دست راست خود استفاده کنید. همچنین جهت نباید از دست راست خود جهت دادن و گرفتن چیزی استفاده کرد.

| گلفام سفر

سلسله مراتب نیز نقش برجسته‌ای را در جامعه اندونزی و بالی ایفا می‌کند. به‌طورمعمول افرادی که جایگاه اجتماعی، قدرت و سن بیشتری دارند بیشتر مورداحترام قرارگرفته و این موضوع از روستاها گرفته تا ادارات رعایت می‌شود. ازاین‌رو افرادی که در سلسله‌مراتب، جایگاه بالاتری دارند قدرت تصمیم‌گیری داشته و این مسئله بیانگر یکپارچگی و روابط یکدست بین مردم این کشور می‌باشد.

نکته دیگر درباره بوسیدن است که می‌توان گفت که این کار اغلب در میان خانم‌ها رواج دارد تا آقایان. معمولاً آقایانی که یکدیگر را به خوبی نمی‌شناسند. از انجام این کار اجتناب می‌کنند. در برخی مناطق نیز لمس سر دیگران نوعی بی‌احترامی به آنها محسوب می‌گردد.

آداب غذا خوردن در اندونزی و جزیره بالی نیز بر اساس نوع مراسم و میهمانی متفاوت خواهد بود. هر چه میهمانی رسمی‌تر باشد، رفتارها نیز رسمی‌تر خواهند بود. مردم این کشور جایگاه خاصی برای میهمانان خود در نظر می‌گیرند.

غذاها نیز به‌طور معمول در یک ظرف مشترک که در وسط سفره یا میز غذاخوری گذاشته می‌شود برداشته‌شده و کشیدن غذای مجدد نیز مانعی ندارد. در مراسم‌های رسمی نیز در ابتدا غذا برای آقایان سرو خواهد شد. مردم اندونزی و جزیره بالی در اکثر موارد با قاشق و چنگال غذای خود را میل می‌کنند و در برخی از مواقع و با توجه به موقعیت، از دست‌های خود نیز برای غذا خوردن استفاده می‌کنند.

جاذبه‌های بالی

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری بالی می‌توان به معابد هفتگانه اشاره کرد که در امتداد ساحل قرارگرفته‌اند و زیباترین این معابد معبد تانا لوت است. تانا لوت معبدی است که بر روی یک سنگ در کناره دریا ساخته‌شده و زمانی که مد اتفاق می‌افتد شبیه به جزیره‌ای است که در بین آب قرار دارد.

| گلفام سفر

ابود نیز یکی از مناطق بالی است که قلب فرهنگی آن به احتساب می‌آید و چندین موزه در آن قرار دارد. رقص و موسیقی در این منطقه جایگاه ویژه‌ای داشته و همه‌روزه در محل‌های فرهنگی مراسم‌هایی با رقص‌های محلی آنجا برگزار می‌گردد. علاوه بر این ابود به شالیزارهای بی‌نظیر خود نیز معروف گردیده است.

مطالب خواندنی دیگر:جاذبه‌های بالی

جنگل میمون مقدس نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری بالی است که معبدی است برای میمون‌ها. این معبد به این شکل است که سه معبد بزرگ در جنگلی قرار دارند و محل زندگی صدها میمون هستند. جهت رسیدن به این سه معبد باید از کنار هزاران میمون بگذرید که در کنار شما راه‌رفته و به شما نگاه کرده و سروصدا می‌کنند و این تجربه‌ای هیجان‌انگیز و فوق‌العاده جذاب است.

از دیگر تفریحات و جاذبه‌های بالی می‌توان به تجربه تفریحات آبی همچون جت اسکی، موج‌سواری و قایق‌سواری بر روی آب و همچنین قواصی در زیرآب اشاره کرد. همچنین می‌توان با استفاده از کشتی‌های تفریحی کروز یک روزه به دیدن دیگر جزایر اطراف رفت.

زمان کلیپ: 01:00
کلمه های کلیدی: