راهنمای سفر به باکو

آنچه در راهنمای سفر به باکو خواهید خواند:

آذربایجان، یکی از زیباترین کشورهای همسایه ماست که هر سال تعداد زیادی از هموطنان آن را برای گذراندن تعطیلات انتخاب می ‌کنند. آذربایجان در سال‌ های میانه‌ ی قرن بیستم، یکی از کشورهای شوروی بود و به همین دلیل تا حدود زیادی با فقر و مشکلات فرهنگی دست و پنجه نرم می ‎کرد. اما آذربایجان مدرنِ امروز، هیچ شباهتی به چهل سال پیش از این ندارد. اگر قصد سفر با تور باکو را دارید در این مطلب با ما همراه باشید تا نکات سفر به باکو ‎بخوانیم.


باکو، سرزمین شعله‌ ها

شهر باکو به دلیل سابقه تاریخی اش در استخراج نفت و گاز، وجود آتشگاه های مهم زرتشتیان و حتی با سه برج مدرنش که به شکل شعله در مرکز باکوی جدید ساخته شده اند، در تمام دنیا به “سرزمین آتش” یا “سرزمین شعله ها” معروف شده. این شهر هم جلوه های مدرنی مثل آسمان خراش های بلند، فروشگاه های بزرگ برندهای جهانی و رستوران های جذاب بین المللی دارد و هم در قلب خودش باکوی قدیم را جا داده که مسجدها، آتشگاه ها و بناهای تاریخی اش هنوز گردشگران زیادی را جذب می کنند.

آذربایجان (در کنار ایران و ترکیه) یکی از کشورهای بسیار امن خاورمیانه برای توریست ها محسوب می شود و به دلیل تسلط بسیاری از مردم و فروشندگان به انگلیسی، خیلی ها هر سال از اروپا به آن جا سفر می کنند.

راهنمای سفر به باکو

هزینه‌های سفر به باکو

واحد پول آذربایجان، منات است. هر منات حدود هشت هزار و هشتصد تومان قیمت دارد و می توانید آن را از طریق صرافی ها به صورت حضوری یا آنلاین تهیه کنید. اقتصاد باکو، اقتصادی نسبتا قدرتمند است و همین موضوع واحد پول آن را نسبت به دلار باارزش می کند ( هر منات، 0.59 دلار است). در باکو مثل هر کلان شهر دیگری در دنیا، می توانید با بودجه تان سفر کنید. این یعنی با توجه به میزان پولی که همراهتان آورده اید می توانید، اقامتتان می تواند ارزان و اقتصادی یا لوکس و مجلل باشد.

باکو هاستل هایی دارد که شبی تنها شانزده دلار از شما می گیرند. هتل های دو و سه ستاره معمولا بین صد تا سیصد دلار (شبانه) قیمت دارند و هتل های لوکسی هم پیدا می کنید که قیمتشان شبی دو یا سه هزار دلار است. هتل ابو آرنا، تنها هفت دلار و هتل لیک پالاس باکو، هفده دلار قیمت دارند و هتل های لوکس کنار آب مثل هتل چهارفصل، شبی دویست و هفتاد دلار از مشتریانشان هزینه دریافت می کنند.

مطالب خواندنی دیگر:هتل های باکو
هتل های باکو

خورد و خوراک و حمل و نقل در باکو

خورد و خوراک در باکو، معمولا ارزان تمام می شود و البته درست مثل شهرهای ایران، در هر کوچه یا خیابانی غذاهای خوشمزه محلی مثل شاورما، چای و… پیدا می کنید که معمولا نیم تا یک دلار قیمت دارند. یک کاپوچینو چهار منات و یک قوطی کوکا 0.79 منات قیمت دارد.

فرودگاه‎‌ های بین المللی ایران همه به باکو پرواز دارند و علاوه بر این، از تهران، تبریز، آستارا و بعضی از دیگر شهرهای شمال غرب می‌توانید با اتوبوس به این شهر سفر کنید. در باکو، حمل و نقل عمومی نسبتا ارزان است. یک بلیط اتوبوس 0.3 منات و یک تاکسی حدود یک و نیم منات برایتان هزینه خواهد داشت. برای دانستن قیمت بلیط هوایی باکو ، بهتر است به وب سایت‌ های فروشنده بلیط سر بزنید.

غذاهای باکو

شرایط دریافت گذر نامه و ویزا

ویزای آذربایجان، به دو صورت الکترونیکی و لیبل صادر می شود که هر کدام از آن ها شرایط و هزینه های متفاوتی دارند. ویزای الکترونیکی از طریق سایت رسمی دولت آذربایجان و با اسکن صفحه اول پاسپورت، برای شما (به مدت یک تا سی روز) صادر می شود و بسته به فوری یا عادی بودنش، می تواند بیست و چهار یا پنجاه دلار قیمت داشته باشد. همچنین می توانید به سفارت آذربایجان در کشورمان بروید و درخواست ویزا کنید و هفت تا ده روز بعد، ویزایتان را دریافت کنید. این ویزا هم مثل ویزای الکترونیکی، تا سی روز اعتبار دارد. فراموش نکنید که هنگام درخواست ویزا، پاسپورت شما باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.

مطالب خواندنی دیگر:باکو یا ایروان کدام برای سفر بهتر هستند؟

جاذبه هایی که در سفر باید ببینید

همان طور که گفتیم، شهر باکو مجموعه ای است از جاذبه های گردشگری مدرن و کلان شهری، و جزئیات سنتی کوچکی که از تاریخ چند صد ساله آذربایجان در این شهر باقی مانده اند. در سفر به باکو، حتما این جاها را ببینید

برج‌ های شعله

این سه برج، مظهر و نماد باکوی مردن هستند که البته از نماد کلاسیک این شهر الهام گرفته شده اند. یکی از برج های شعله مرکز تجاری-اداری است، یکی از آن ها هتل و رستوران است و یکی شان آپارتمان مسکونی.

مسجد بی بی هیبت

این مسجد آجری، چند صد سال قدمت دارد و یکی از بهترین نمونه های معماری شرقی در باکو محسوب می شود.

مرکز فرهنگی حیدر علی یف

در یکی از میدان های سرسبز باکو، این مرکز میزبان نمایشگاه ها و رویدادهای هنری این شهر است. هر قوت که به باکو سفر کنید، یک نمایشگاه هنری برای دیدن در این مرکز پیدا خواهید کرد.

مطالب خواندنی دیگر:جاذبه های آذربایجان

ایچری شهر، بافت قدیمی باکو

این منطقه که “ارگ باکو” هم نام دارد، پر است از رستوران های سنتی، کاروانسراها، مساجد و بناهای تاریخی و…

کاخ شیروان شاه

یکی از بناهای دوران عباسیان که امروز میراث جهانی یونسکو است. از قدم زدن در محوطه کاخ لذت ببرید و بنای سنگی دو هزار ساله آن را تماشا کنید.

مطالب خواندنی دیگر:جاذبه های باکو
کاخ شیروان شاه در باکو

مرکز خرید MUM

از سوغاتی های محلی تا بزرگ ترین فروشگاه های بین المللی را در این مرکز خرید پیدا کنید.

رستوران فیروزه

در میدان فواره که خودش یکی از جذاب ترین جاذبه های باکو است، در محیطی سنتی و با میزبانی فرش های شرقی، غذای آذربایجانی بخورید.

پاریس بیسترو

این رستوران نمای داخلی و بیرونی اروپایی دارد و غذاهای فرانسوی – البته با قیمت مناسب- سرو می کند.


سوالات متداول راهنمای سفر به باکو

هزینه اقامت در باکو چقدر است؟

  • باکو هاستل هایی دارد که شبی تنها شانزده دلار از شما می گیرند.
  • هتل های دو و سه ستاره معمولا بین صد تا سیصد دلار (شبانه) قیمت دارند
  • هتل های لوکسی هم قیمتشان شبی دو تا سه هزار دلار است.

شرایط دریافت ویزای آذربایجان چیست؟

ویزای آذربایجان، به دو صورت الکترونیکی و لیبل صادر می شود برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب ویزای آذربایجان مراجعه کنید.

جاذبه های که در باکو باید از آنها دیدن کنیم کدام اند؟

  • برج‌ های شعله
  • مسجد بی بی هیبت
  • ایچری شهر
  • کاخ شیروان شاه

برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب جاذبه های باکو مراجعه کنید.