کشور آذربایجان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کشور آذربایجان، یکی از همسایه های ایران و جز مقاصد پر جاذبه گردشگری است. کشور آذربایجان به عنوان بزرگترین کشور در منطقه قفقاز و یکی از کشورهای مجاور دریای خزر اهمیت زیادی دارد. پایتخت این شهر، باکو یکی از جذاب ترین شهرهای جهان برای سفرهای توریستی و گردشگری است.

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای محبوب برای توریست های ایرانی است که می خواهند در ایام تعطیلات به تفریح و سفر بپردازند.در ادامه این مطلبه به بررسی کامل و دقیق کشور جمهوری آذربایجان خواهیم پرداخت. اگر شما هم قصد سفر به آذربایجان را دارید، مطالعه راهنمای سفر به آذربایجان را از دست ندهید.

معرفی کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان، یکی از کشورهای منطقه قفقاز، از همسایه های ایران و یکی از کشورهای مهم از نظر توریستی است. این کشور با عنوان «سرزمین آتش» نیز شناخته می شود. آذربایجان از نظر فرهنگی بسیار غنی است و شباهت های زیادی به فرهنگ ایران دارد. جالب است بدانید که این کشور برای مدت های طولانی جزیی از ایران بوده اما در دوران قاجار به سبب عهدنامه های ترکمانچای و گلستان جز خاک روسیه شد.

حکومت این کشور جمهوری پارلمانی است. جمهوری آذربایجان یک حکومت سکولار بوده و از سال 2001 یکی از اعضای شورای اروپا محسوب می شود.

معرفی کشور آذربایجان

کشور آذربایجان در کدام قاره است؟

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای قراه اروپا است. این کشور در جنوب شرقی اروپا واقع شده و با کشورهای متعددی مرز مشترک دارد. گرجستان و و روسیه همسایه های شمال آذربایجان هستند. در شرق آن دریای خزر واقع شده است و ترکیه و ارمنستان، همسایه های غربی این کشور هستند. ایران نیز همسایه جنوبی جمهوری آذربایجان محسوب می شود.

مطالب خواندنی دیگر:راه های زمینی سفر به آذربایجان

پایتخت کشور آذربایجان

پایتخت جمهوری آذربایجان، شهر باکو است. باکو به عنوان بزرگترین شهر و بزرگترین بندر در آذربایجان شناخته می شود و عنوان «شرقی ترین پایتخت اروپا» را نیز به خود اختصاص داده است. شهر باکو در ساحل غربی دریای خزر واقع شده و یکی از مناطق مهم جهان از نظر نفتی محسوب می شود.

بیشتر جمعیت کشور آذربایجان در این شهر سکونت دارند. حدود یک چهارم جمعیت کل آذربایجان (بیش از 2 میلیون نفر) در باکو هستند. باکو از نظر گردشگری مهم ترین و جذاب ترین شهر در آذربایجان است.

کشور آذربایجان در کدام قاره است؟

جمعیت کشور آذربایجان

طبق آخرین آمارهایی که در سال 2019 جمع آوری و تهیه شد، جمعیت جمهوری آذربایجان حدود 9.9 میلیون نفر است. اکثر این جمعیبت در پایتخت این کشور یعنی باکو سکونت دارند. بیشتر این جمعیت را اقوام آذربایجانی تشکیل می دهند (حدود 60 درصد). از دیگر اقوام مهم ساکن در جمهوری آذربایجان می توان به ارمنی ها و روس ها اشاره کرد.

مساحت کشور آذربایجان

جمهوری آذربایجان با وجود آن که بزرگترین کشور در منطقه قفقاز است اما مساحت نسبتا کوچکی دارد. مساحت این کشور برابر است با 86.600 کیلومتر مربع. آذربایجان از نظر مساحت در رده 117م دنیا جای گرفته است.

آب و هوا کشور آذربایجان

کشور آذربایجان در کنار دریای خزر واقع شده است. همین مجاورت باعث شده تا آب و هوای این کشور در اکثر اوقات سال معتدل و مطلوب باشد. همین آب و هوای معتدل و مطلوب موجب جذب توریست ها و گردشگران به این کشور شده است.

میانگین دمای هوا در آذربایجان حدود 15 درجه است. تابستان های این کشور نسبتا گرم و مرطوب هستند و زمستان های آن خنک و پربارش هستند. در فصل بهار آب و هوای آذربایجان معمولا ابری است. در تابستان هوا شرجی و مرطوب بوده و شرایط برای تفریحات ساحلی مهیا است. در پاییز نیز هوا خنک و معتدل است. جالب آن که زمستان های آذربایجان سرد است اما همین سرما و بارش فراوان برف موجب شده تا تفریحات زمستانی در این کشور رونق بگیرند.

مطالب خواندنی دیگر:بهترین زمان سفر به آذربایجان
کشور آذربایجان

هزینه زندگی در کشور آذربایجان

هزینه زندگی در هر کشور خارجی تحت تاثیر عواملی مانند محل اقامت، خورد و خوراک، هزینه های حمل و نقل، گردش، خرید و تفریحات قرار می گیرد. در جمهوری آذربایجان نیز بیشتر هزینه ها معمولا به محل اقامتی اختصاص می یابد. از جمله گران قیمت ترین و لوکس ترین هتل های آذربایجان می توان به هتل هیلتون، هتل چهارفصل و هتل فیرمونت اشاره کرد.

در زمینه خورد و خوراک، غذاهای متنوعی در آذربایجان وجود دارند که با سلیقه ایرانی ها همخوانی بالایی دارند. یک وعده غذای دو نفره در یک رستوران متوسط در باکو آذربایجان، معادل 40 تا 50 منات هزینه به همراه دارد.
برای حمل و نقل نیز می توان از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، تاکسی و مترو استفاده کرد. بلیط های تک سفره اتوبوس در آذربایجان حدود 0.2 منات هزینه دارند. علاوه بر قیمت مناسب، دسترسی آسان به مناطق مختلف با اتوبوس، آن را به بهترین وسله نقلیه در آذربایجان تبدیل می کند.

پایتخت کشور آذربایجان

نرخ ارز کشور آذربایجان

واحد پول رسمی کشور جمهوری آذربایجان، منات است. در حال حاضر هر منات آذربایجان حدود 8800 تومان ایران است. البته یک راه عاقلانه برای انتقال پول برای سفر به آذربایجان، استفاده از دلار است. زیرا دلار یک ارز بین المللی است و می توان آن را در صرافی یا بانک به سادگی به منات تبدیل کرد.

مهم ترین جاذبه های کشور آذربایجان

شهر باکو به عنوان مهم ترین و بزرگترین شهر آذربایجان، عمده جاذبه های آذربایجان را به خود اختصاص داده است. دلیل این که مقصد اصلی سفر متقاضیان تور آذربایجان، باکو است نیز همین جاذبه های متعدد هستند. در باکو جاذبه های توریستی، تفریحی و تاریخی فراوانی قرار دارند که تماشای آن ها به هر توریستی توصیه می شود.
از جمله مراکز مهم و دیدنی در آذربایجان و باکو می توان موارد زیر را نام برد: قلعه (برج) دختر، آتشگاه باکو، میدان فواره ها، یانار داغ (کوه آتشین)، کاخ شروان شاهان (یکی از قدیمی ترین و جذاب ترین مکان های تاریخی آذربایجان) و موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان.

مهم ترین جاذبه های کشور آذربایجان

مهم ترین شهر های توریستی و تجاری کشور آذربایجان

بدون تردید مهم ترین شهر در جمهوری آذربایجان، باکو است. باکو بزرگ ترین شهر و بزرگ ترین بندر این کشور بوده و مراکز سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی متعددی را در خود جای داده است. این شهر بزرگ علاوه بر این ها، جاذبه های مختلف توریستی و گردشگری هم دارد و به همین دلیل مقصد اصلی توریست ها محسوب می شود.

علاوه بر باکو شهرهای گنج، مینگچویر، سومقاییت و شیروان نیز از مهم ترین شهرهای جمهوری آذربایجان شناخته می شوند. شهرهای گنجه و شیروان ارزش تاریخی و فرهنگی بسیاری دارند و گواهی هستند بر تاریخ بلند این منطقه.

زبان رسمی مردم کشور آذربایجان

زبان رسمی مردم جمهوری آذربایجان، ترکی آذری است. این زبان با زبان آذری در استان های شمال غربی ایران شباهت هایی دارد. با این حال، بخش قابل توجهی از مردم آذربایجان با انگلیسی هم آشنایی خوبی دارند.

کلمه های کلیدی: