ویزای آذربایجان

آذربایجان به عنوان همسایه ایران و یکی ازکشورهای اروپایی، جز کشورهای برجسته توریستی است. این کشور که در مجاورت دریای خزر واقع شده است و با کشورهای مهمی هم چون روسیه، ترکیه، ارمنستان و ایران همسایه است، هر ساله میزبان تعداد بسیار زیادی از توریست ها و گردشگران است. ایرانیان زیادی برای تفریح و مسافرت، آذربایجان را به عنوان مقصد خود بر می گزینند. برای سفر به آذربایجان، باید برای دریافت ویزای آذربایجان این کشور اقدام کرد.

ویزای آذربایجان

اصلی ترین ویژگی جذابیت آذربایجان

یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که باعث جذابیت فراوان آذربایجان برای توریست ها شده است، آب و هوای این کشور است. آذربایجان در کنار دریای خزر قرار گرفته است و همین موجب می شود تا آب و هوایی معتدل و مطلوب داشته باشد. تابستان های این کشور مرطوب است و گرمای دلنشینی دارد. در زمستان ها هم بارش فراوان برف باعث شده تا زمینه خوبی برای انواع تفریحات زمستانی فراهم شود. آذربایجان در فصل های مختلف مقصدی عالی برای تمام مسافران است.

در این مطلب قصد داریم به بررسی ویزای آذربایجان و مراحل دریافت آن بپردازیم. این که برای دریافت این ویزا چه شرایط و مدارکی لازم است، چه مراحلی باید طی شود و چه نکاتی در این رابطه مهم هستند، همگی جز مواردی خواهند بود که در این مطلب می خوانید. اگر شما هم این سوالات را دارید یا برای سفر به آذربایجان برنامه ریزی می کنید، خواندن این مطلب را تا انتها به شما پیشنهاد می کنیم.

مطالب خواندنی دیگر:5 کشور با دریافت ویزای آسان

درباره ویزای آذربایجان

با توجه به قوانین و مقررات تعیین شده هر کشور، و توافقات بین المللی در رابطه با مسافرت و جابجایی بین کشورها، مسافران باید برای سفر به یک کشور خارجی ویزا دریافت کنند. برخی کشورها مانند ایران و ترکیه بنابر توافقاتی که با یکدیگر دارند، الزام ویزا داشتن را لغو می کنند. اما اگر کسی بخواهد از ایران به آذربایجان برود، باید ویزای این کشور را دریافت نماید.

درباره ویزا

انواع ویزای آذربایجان

ویزای آذربایجان با توجه به این که هدف سفر شما به این کشور چیست و تعداد دفعات ورودتان چقدر است، انواع متعددی دارد.

ویزای عادی سینگل:

با این ویزا شما می توانید تنها یک بار وارد کشور آذربایجان بشوید و حداکثر برای 30 روز در آن جا اقامت داشته باشید. پس از خروج از آذربایجان این ویزا دیگر اعتبار ندارد. این ویزا 90 روز پس از صدور منقضی می شود.

ویزای عادی مالتیپل:

با استفاده از این نوع ویزا می توانید چندین بار به آذربایجان بروید و این کار را با تنها یک ویزا انجام دهید. ویزای عادی مالتیپل از زمان صدور 2 سال اعتبار دارد.

ویزای ترانزیت (یک یا چندبار ورود):

این نوع ویزا همان طور که از نامش هم پیداست، برای آن دسته از کسانی است که می خواهند برای رسیدن به کشوری دیگر (مثلا روسیه) از آذربایجان بگذرند. این ویزا 30 روز اعتبار دارد و به دارنده خود حداکثر 5 روز اجازه حضور در آذربایجان را می دهد.

ویزای آنلاین یا آسان ویزا:

یکی از خدماتی که دولت آذربایجان برای آسان تر شدن ورود اتباع خارجی به این کشور انجام داده، صدور ویزای آنلاین آذربایجان از طریق سیستم آسان ویزا است. ایران نیز مشمول این خدمت می شود. برای دریافت این نوع ویزا اسکن گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار لازم است. هزینه آن حدود 24 دلار و اعتبار آن مانند ویزای عادی سینگل است.

مراحل اخذ ویزای آذربایجان

اگر بخواهید به صورت شخصی برای دریافت ویزای آذربایجان اقدام کنید، لازم است به سفارت رسمی آذربایجان در ایران یا کنسولگری آن بروید. آذربایجان در ایران یک سفارتخانه رسمی، یک کنسولگری در تهران و یک کنسولگری هم در تبریز دارد. مشخصات آن ها در ادامه این مطلب ذکر شده است.

اما راه آسان تر آن است که اقدامات لازم برای پیگیری و درخواست ویزای آذربایجان را به تور آذربایجان بسپارید. مخصوصا اگر ساکن تهران یا تبریز نیستید، این کار بهتر است.

مراحل اخذ ویزا

شرایط اخذ ویزای آذربایجان

برای اخذ ویزای آذربایجان شرایط خاص و ویژه ای تعریف نشده است. دریافت ویزای آذربایجان آسان است و در صورتی که مدارک خود را به شکلی صحیح و کامل ارسال کنید و مراحل لازم را سپری کنید، می توانید بدون هیچ مشکلی ویزا را دریافت نمایید. فقط توجه داشته باشید که افراد کوچکتر از 18 سال که قصد سفر به آذربایجان را دارند باید همراه والدین یا قیم قانونی خود باشند. در غیر این صورت لازم است مدارکی هم چون کپی گواهی تولد، کپی اجازه رسمی سرپرست و مدارک شناسایی خود را ارائه دهند.

مطالب خواندنی دیگر:پیکاپ ویزا چیست و چگونه باید آن را اخذ کرد؟

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای آذربایجان

برای اخذ ویزای آذربایجان ارائه این اسناد و مدارک الزامی است:

 • فرم رسمی درخواست برای ویزا
 • دو قطعه عکس 3 در 4
 • مشخصات بیومتریک
 • دعوتنامه تکمیل شده
 • کپی گواهی بیمه پزشکی
 • اصل و کپی پاسپورت (با حداقل 6 ماه اعتبار)
 • فیش واریز مبلغ لازم برای صدور ویزا

تعرفه خدمات ویزای آذربایجان

برای دریافت ویزای عادی سینگل (یک بار ورود) باید 20 دلار بپردازید. هم چنین قیمت ویزای عادی مالتیپل (چندبار ورود) 350 دلار است.

شرایط پیگیری و ریجکت ویزا

اصلی ترین دلایل برای ریجکت شدن درخواست ویزای آذربایجان مواردی مانند اشتباه در تکمیل فرم درخواست ویزا، نقص فرم یا نقص در مدارک ارائه شده است. هم چنین اگر بخواهید بدون اجازه دولت آذربایجان به منطقه قره باغ بروید ویزا ریجکت خواهد شد. برای پیگیری آن نیز معمولا تصحیح مشکلات فرم درخواست و تکمیل مدارک ناقص کافی است.

سفارت آذربایجان در ایران

سفارت آذربایجان در ایران به عنوان نمایندگی رسمی حکومت این کشور در داخل ایران فعالیت می کند. این سفارت در زمینه مسافرت به کشور آذربایجان فعالیت می کند. برای دریافت ویزا، انواع خدمات کنسولی، پیگیری مشکلات در رابطه با ویزا و… باید به سفارت رسمی کشور جمهوری آذربایجان در ایران مراجعه کرد.

علاوه بر سفارت، جمهوری آذربایجان یک کنسولگری هم در تهران دارد. کنسولگری سفارت آذربایجان در ایران در آدرس زیر واقع شده است:

تهران، نیاوران، خیابان شهید پورابتهاج، خیابان خداوردی، کوچه سیزدهم غربی، نبش کوچه شیرافکن، پلاک ۵
هم چنین جمهوری آذربایجان در تبریز نیز یک کنسولگری دارد که در بلوار ولیعصر، خیابان عارف واقع شده.

آدرس سفارت آذربایجان در ایران

سفارت جمهوری آذربایجان در ایران در آدرس زیر واقع شده است:
تهران، پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه راستوان، پلاک ۱۶

شرایط دریافت وقت سفارت آذربایجان

سفارت آذربایجان در تهران در روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته مشغول به کار است. شما می توانید بین ساعت های 9 صبح تا 12:30 ظهر به این سفارت مراجعه کنید .

سوالات رایج ویزای آذربایجان:

مدارک مورد نیاز ویزای آذربایجان

 • فرم رسمی درخواست برای ویزا
 • دو قطعه عکس 3 در 4
 • مشخصات بیومتریک
 • دعوتنامه تکمیل شده
 • کپی گواهی بیمه پزشکی
 • اصل و کپی پاسپورت (با حداقل 6 ماه اعتبار)
 • فیش واریز مبلغ لازم برای صدور ویزا

آدرس سفارت آذربایجان در ایران

تهران، پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه راستوان، پلاک ۱۶

آدرس کنسولگری سفارت آذربایجان در ایران

تهران، نیاوران، خیابان شهید پورابتهاج، خیابان خداوردی، کوچه سیزدهم غربی، نبش کوچه شیرافکن، پلاک ۵