برگی از تاریخ را در تبریز ببینید

آنچه در مقاله جاذبه های تاریخی تبریز خواهید خواند:

تبریز، کلانشهری زیبا و تاریخی در شمال غربی ایران است. ساکنان این شهر به زبان ترکی صحبت می کنند و تبریز با زیبایی های طبیعی و تاریخی فراوان، نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده و هر ساله میزبان مسافران بسیاری از نقاط مختلف کشورمان است. این شهر روزهای تاریخی زیادی را پشت سر گذاشته و روایت های تاریخی بسیاری برای نقل کردن دارد. در این مطلب قرار است راهی این شهر زیبا و دیدنی کشورمان شده و شما را کمی بیشتر با جاذبه های طبیعی و تاریخی تبریز زیبا و رویایی آشنا کنیم. با ما در گلفام سفر همراه شوید.


1. مسجد کبود تبریز Blue Mosque

مسجد کبود یا مسجد جهانشاه، از مسجد های تاریخی کشورمان و جاذبه های تاریخی تبریز است که در زمان حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری ساخته شده و در میان مسافران شهر زیبای تبریز طرفداران بسیاری دارد. در زمان ساخت این مسجد ابومظفر جهانشاه قراقویونلو حکومت می‌ کرده و دخترش صالحه خانم دستور ساخت این مسجد را داده است.

کتیبه کاشی‌کاری سر در اصلی مسجد کبود در سال ۸۷۰ هجری قمری برابر با ۱۴۶۶ میلادی و ۸۴۵ شمسی در مکان فعلی نصب شده ‌است. این کتیبه و دیگر کتیبه‌های سر در این مسجد، به خط نعمت ‌الله البواب خوشنویس مشهور سده نهم بوده و سرکاری و نظارت بر ساخت آن با عزالدین بن ملک قاپوچی بوده ‌است.

مادام ژان دیولافوا، مهندس راه و ساختمان و باستان‌ شناس فرانسوی که همراه همسرش از سوی دولت فرانسه برای انجام کاوش‌ های باستان ‌شناسی به ایران سفر کرده بود، در کتاب خود از این مسجد با نام مسجد آبی تبریز یاد کرده است.

مسجد کبود تبریز یکبار در زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری به طور جدی دچار آسیب شده و اغلب قسمت های آن در ۵۰ سال گذشته بازسازی شده اند. اما با این وجود شکوه و زیبایی آن همچنان نمایان است. این مسجد با کاشی کاری های متنوع و ظرافتی که در این کاشی‌ کاری ها به کار رفته است شهرت دارد. همچنین نام کبود از رنگ لاجوردی کاشی‌کاری‌های معرق آن گرفته شده است.

جالب است بدانید سبک معماری این بنا به شیوه آذری بوده و صحن بزرگ مربعی شکل مسجد و حوضی که برای وضو در آن قرار دارد، همچنین شبستان‌هایی نیز جهت پناهگاه مستمندان و درس خواندن در آن تعبیه شده است. در درون مسجد نیز وجود انواع خطاطی های زیبا و هنرمندانه چشم نواز است.

گفته می‌شود در قسمت پشت محراب قدیمی، اتاق بزرگی وجود دارد که کفپوش و دیوارهای آن مرمرین است و در انتها به سردابی کوچک ختم می شود. اینجا محل دفن جهانشاه و همسرش خاتون جان بیگم است.

مسجد کبود تبریز از جاذبه های تاریخی تبریز

2. مقبره الشعرا یا قبرستان سرخاب Maqbaratoshoara

قبرستان سرخاب، مکانی جذاب برای عاشقان ادبیات است. اینجا یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز است که در محله سرخاب واقع شده و هر ساله گردشگران بسیاری از آن بازدید می کنند. مقبره الشعرا در ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. اما چرا این قبرستان برای عاشقان ادبیات جذاب است؟

اینجا مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه است که از ۸۰۰ سال پیش در قبرستان سرخاب به خاک سپرده شده‌اند. تاریخ این گورستان به پیش از قرن هشتم هجری باز می گردد. اسدی طوسی، خاقانی شروانی، ذوالفقار شروانی، سید محمد حسین شهریار و عزیز خان مکری از جمله افراد نامی دفن شده در این گورستان هستند.

مقبره الشعرا نیز بر اثر بلایای طبیعی و پس از تخریب ها تا سال ۱۳۵۰ هجری خورشیدی متروکه شده بود اما حالا دوباره تبدیل به یکی از جاذبه های تاریخی تبریز شده است.

مقبره الشعرا یا قبرستان سرخاب

3. پارک ایل گلی El Goli

اگر شما حتی جزو آن دسته از کسانی باشد که تا به حال به تبریز سفر نکرده اند، باز هم بدون شک نام پارک ایل گلی را شنیده اید. این پارک یکی از مهم‌ترین تفرجگاه های شهر تبریز است و هر ساله گردشگران بسیاری از این جاذبه معروف و شناخته شده بازدید می کنند. پارک زیبا و چشم نواز ایل گلی در زمان آق‌قویونلوها پایه گذاری شده و در دوره صفویان گسترش پیدا کرده ‌است. عمق دریاچه ایل گلی۱۲ متر است و بساط قایق سواری در آنجا مهیاست. این پارک که آن را شاه گولی هم صدا می‌کنند به معنی استخر شاه است.

تپه نسبتاً بلندی در بخش جنوبی دریاچه ایل گلی وجود دارد که جنگل‌کاری شده است. از این تپه زیبا آبشارهای مصنوعی زیادی به داخل دریاچه سرازیر می‌شود. این دریاچه در فصل زمستان با نمایی زیبا که از یخ و آب ساخته شده بسیار چشم نواز و دیدنی است. خلاصه که اینجا همه چیز برای خاطره سازی مهیاست.
آب مورد نیاز دریاچه ایل گلی را یکی از شعبه‌های رودخانه لیقوان که از نزدیکی روستای چاوان می‌گذرد، تامین می‌کند. اگر با تور تبریز همراه شده و به این شهر زیبا و دیدنی سفر کردید، بازدید از این پارک را در اولویت کارهایی که باید در این شهر انجام داد فراموش نکنید.

پارک ایل گلی تبریز

4. مسجد جامع تبریز

اگر به تبریز سفر می‌کنید دیدن مسجد جامع تبریز را فراموش نکنید. این مسجد که در کتب تاریخی «جامع کبیری» نیز نام دارد، از همان ابتدای تأسیس، مسجد جامع شهر بوده و بعد‌ها بازار این شهر گرداگرد آن ساخته شده ‌است.
قدیمی‌ترین بخش مسجد، شبستان وسیعی است شامل اتاق و گنبدهایی زیبا که بر فراز ستون ‌های هشت‌گوش آجری ساخته شده و زینت‌بخش آنها هم گچ بری ‌های ظریفی است که از دوره روادیان که همزمان با سلجوقیان می‌زیسته ‌اند به جا مانده است. در دوره ایلخانان مغول نیز این مسجد تعمیر و بخش‌هایی به آن اضافه شده است. محراب رفیع گچ بری شده مسجد یادگاریست که از آن دوره به جای مانده است.

اما در دوره حکومت آق‌قویونلوها در آذربایجان گنبدی رفیع مزین به انواع کاشی‌کاری ‌های معرق به دستور «سلجوق‌شاه بیگم» همسر اوزون حسن در بخش شمالی مسجد احداث شده است.
متاسفانه در زمین‌لرزه سال ۱۱۹۳ هجری مسجد جامع نیز مانند بسیاری از بناهای تبریز آسیب دید، مسجد فعلی بعد از زلزله در اوایل حکومت قاجار و توسط «حسینقلی‌خان دنبلی» حاکم وقت تبریز بنا و باز سازی شد. در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ مسجد تاریخی تبریز به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 مسجد جامع تبریز