همه چیز درباره جاذبه های کاپادوکیا

جاذبه های کاپادوکیا برای علاقمندان سفر به شهرهای ترکیه از می تواند بسیار دلکش باشد. کاپادوکیا شهری تاریخی با قدمت 4000 ساله است که واقع در مرکز آناتولی و جنوب شرقی آنکارا و با فاصله زمینی 8 ساعته و هوایی 1 ساعته تا استانبول است.

کاپادوکیا یکی از زیباترین شهر سنگی دنیا است که دارای جاذبه های تاریخی و باستان شناسی بسیاری برای علاقمندان است. کاپادوکیا شهری با تمدن کهن و بیشترین تعداد آثار باستانیِ تاریخ کشور ترکیه است. اولین نشانه های نام این منطقه به قرن ششم قبل از میلاد اشاره دارد.

معروف ترین جاذبه های کاپادوکیا

اگر از علاقمندان سفر به مناطق تاریخی و کنکاش در زندگی باستانیان هستید حتما به کاپادوکیا سفرکنید، در واقع کاپادوکیا همان جواهریست که کشور ترکیه در خودش پنهان کرده است!

معروف ترین جاذبه های کاپادوکیا

شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا

از دیدنی ترین بخش های این شهر هستندکه شهرتی جهانی دارند و قدمت تاریخی شان به عهد برنز می رسد. از معروف ترین شهر های زیر زمینی کاپادوکیا  میتوان به شهر زیر زمینی درینکویو(Derinkuyu) و کایمالکی (Kaymaklı) اشاره کرد .

شهر زیر زمینی درینکویو

از عمیق ترین مخفیگاه های زیر زمینی کاپادوکیاست و برای در امان ماندن از حملات استفاده می شده. سیستم تهویه این شهر زیرزمینی و طبقات زیر زمینی متعدد از دیگر جذابیت های کاپادوکیاست که مورد توجه شدید باستان شناسان قرار گرفته است.

 شهر زیر زمینی درینکویو

شهر زیر زمینی کایمالکی

کلیساهای سنگی بسیاری در خود جای داده است که قدمتشان به عهد بیزانس می رسد، این سازه زیر زمینی از 8 طبقه تشکیل شده که با تونل هایی تو در تو بهم متصل هستند.

گوریمه(Göreme)

یکی از زیباترین روستاهای دنیاست که در قلب کاپادوکیا قرار گرفته است و سیاحت با بالون های رنگی بر فراز تپه هایش از جذابترین تفریحات گردشگران این منطقه به شمار می رود. بخشی از این روستای زیبا در خاک مدفون است و ورودی خانه های سنگی اش تداعی کننده دهانه غار است. روستای گوریمه در واقع به عنوان یک پناهگاه در طول حمله اعراب کاربرد داشته است.

گوریمه(Göreme)

پارک ملی (موزه فضای باز) گوریمه

این موزه در گذشته کاربرد صومعه داشته  زیرا کاپادوکیا مرکز دینی و مذهبی مهمی برای عصر بیزانس محسوب می شده است.  این موزه امروزه با دو کلیسا که نقاشی های بسیار زیبایی بر دیواره هایشان نقش بسته برای بازدید علاقمندان مورد استفاده قرار میگیرد.

مطالب خواندنی دیگر:شهر کاپادوکیا

قلعه اوچیسار (Uçhisar)

این قلعه زیبا در بالاترین بخش روستای اوچیسار قرار گرفته و از زیباترین و دیدنی ترین جاذبه های کاپادوکیا به شمار میرود. زیرا با بودن در این قلعه، چشم اندازی بی نظیر در مقابل دیدگانتان قرار خواهد گرفت و تمامی بخشهای کاپادوکیا در دیدرستان خواهد بود.

Uçhisar

موزه فضای باز زلو (Zelve)

این موزه مملو از صخره های سنگی و سازه های غاری است و گردشگران با قدم زدن در این منطقه سفری در تاریخ رو تجربه خواهند کرد. گذر از مسیرهای مارپیچ و صخره ای و گردش در فضاهای خانه های غاری شکل که دود اندود شده اند از خاطره انگیزترین جاذبه های کاپادوکیا خواهد بود.

Zelve

دره‌ی ایهلارا (Ihlara)

دره ای با پوشش گیاهی زیباست که جذابت رین بخش کاپادوکیا برای علاقمندان به عکاسی است. این دره زیبا که با درختانی بلند احاطه شده در جوار رودخانه پرآب مِلنِدیز قراردارد.

Ihlara

کوه ارجیس (Erciyes)

بلندترین نقطه کاپادوکیاست و فاصله کمی تا شهر دارد و دامنه های آن در زمستان برای اسکی عالی است و ازهیجان انگیزترین جاذبه های کاپادوکیا برای علاقمندان به ورزش اسکی محسوب میشود.

Erciyes

دره ی پاشابگ

از جاذبه های کاپادوکیا به شمار می رود که دارای قله هایی شبیه قارچ سنگی است که محل زندگی راهبان در اوایل عصر بیزانس بوده است.

چاووشین (Çavusin)

یکی از اصلی ترین جاذبه های کاپادوکیا چاووشین است که قدیمی ترین کلیسای کاپادوکیا یعنی کلیسای سنت جان باپتیست (St. John Baptist) را در خود جای داده. این کلیسا شباهت بسیاری به قصرهای اشرافی دارد که توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

Çavusin

صومعه‌ی نقره‌ی قدیمی

این صومعه در جنوب کاپادوکیا واقع شده که نقوش زیبایی در دیواره های آن به چشم می خورد که قدمتش به قرن یازدهم برمی گردد.

دره سرخ( دره رُز)

این دره رنگی و زیبا بین دو روستای گوریمه و چاووشین واقع شده و با داشتن تپه شن هایی به رنگ صورتی و زرد و نارنجی بسیار خیره کننده و چشم نواز هستند و در لابه لای این صخره های زیبا کلیساهایی پنهان شده که باقیمانده از عصر بیزانس می باشند.

خانه های لانه کبوتری

این خانه های زیبا توسط هنرمندان حجار این منطقه در قرن 18 و 19 ساخته شده اند که با درب های چوبی و تزییناتی بصورت نقوش اسلامی بر سردر آنها تزیین شده اند. برخی از آنها توسط مسیحیانی که به آنجا پناهنده شده بودند با نقاشی هایی از مسیح و مسیحیت تزیین شده اند.

معبد اسکی گوموسلر

باستان شناسان پیشینه این منطقه را با توجه به نقوشی که در دیواره هایش به چشم میخورد به قرن یازدهم تخمین زده اند. این معبد بر بلندای تپه ای قرار گرفته که در زمستان پوشیده از برف  است.

صومعه سرای سلیمه

(selime) این صومعه درعمق سنگ های باقیمانده از آتشفشان حفاری شده است. به طوری که در نگاه اول، این سازه ها از کوه ها و صخره های اطراف قابل تشخیص نیستند. این بنای سنگی و حفاری شده به عنوان عبادتگاه و محل برگزاری مراسم مذهبی مردم مورد استفاده قرارمی گرفته و امروزه پذیرای گردشگران و باستان شناسان از سراسر دنیاست.

صومعه سرای سلیمه

اورگوپ (Ürgüp)

بسیاری از توریست های کاپادوکیا این منطقه را برای اقامت انتخاب می کنند زیرا بسیاری از هتل های این منطقه خانه های بازسازی شده دوران عثمانی هستند که اقامت در آنها برای گردشگران بسیار خاطره انگیز خواهد بود.شاید بتوان گفت از جاذبه های کاپادوکیا لقب های ویژه ای است که به این شهر اختصاص داده اند. با گذشت سال ها و اتفاقات بسیاری که در این منطقه افتاده، کاپادوکیا به سرزمین شهرهای زیرزمینی، سرزمین کلیساهای باستانی، شهر بالن ها، سرزمین دودکشهای افسانه ای( دودکشهای جن و پری)، سرزمین اسب های وحشی، جادوگر کاپادوکیا شهرت یافت.حدود 4 میلیون سال پیش فوران های آتشفشانی آناتولی مرکزی را دگرگون کرد و این منطقه فعلی را بوجود آورد که به جادوگر کاپادوکیا معروف شد.

اورگوپ

فرسایش آتشفشان و تغییر لایه های خاکستر به سنگ نرم که توف نام دارد در اثر باد و باران به شکل دودکشهای زیبایی درآمدند که باعث شهرت این منطقه شدند.اسب سواری برای علاقمندان به این رشته از جاذبه های کاپادوکیا محسوب میشه زیرا اسب سواری در این منطقه بسیار پر رونق است و بومی های این سرزمین به پرورش اسب علاقه بسیاری دارند و به همین دلیل این منطقه به سرزمین اسب های وحشی ( سرزمین اسب های زیبا) معروف است.