خیره کننده ترین مناظر از معابد آسیایی

آسیا، مهد بسیاری از ادیان و مذاهب مهم جهان، بیشترین تعداد معابد جهان را در خود جای داده است. معابدی از مذاهب بودایی، هندوئیسم و تائویسم که به انواع مختلفی به خدایان و الهه ها اختصاص یافته اند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا در میان قاره های آسیا گردش کنیم و از معابدی که سالانه میلیون ها گردشگر را به خود جذب می کنند بازدید کنیم. معماری چشمگیر و هنرمندانه آن ها، این معابد را به خیره کننده ترین مناظر از معابد آسیایی بدل ساخته است.

1/ معبد بهشت، پکن، چین / The Temple of Heaven

معبد بهشت در بازه زمانی میان سال های 1406 تا 1420 در زمان امپراطوری امپراطور یونگل ساخته شده است. معبد بهشت در پارکلندی 267 هکتاری در قلب شهر پکن واقع شده است. مردم محلی برای عبادت و تفکر و همچنین تای-چی (هنر رزمی) علاقه زیادی  به این مجموعه دارند. بخش مرکزی این معبد یعنی «دالان نیایش برای برداشت خوب» که یک ساختمان مدور سه گانه باشکوه است جاییست که امپراطورها برای یک برداشت خوب نیایش می کردند.

با دکوراسیون فوق العاده و طراحی بیانگر فصول مختلف و ماه های سال، این مکانی است که امپراطوران به طور مستقیم با بهشت های بالا صحبت می کردند. این مراسم پیچیده بسیار دقیق برنامه ریزی می شد و حتی کوچکترین اشتباهی به چشم می آمد و به عنوان نشانه بد برای سال پیش رو درنظر گرفته می شد. همه روزه این پارک از ساعت 6 صبح تا 10 شب و معابد از 8 صبح تا 5 عصر باز است.

معبد بهشت، پکن، چین

2/ معبد وات رانگ کان، شیانگ را، تایلند / Wat Rong Khun

زمانی که معبد وات رانگ کان معروف به «معبد سفید» وارد هزاره جدید شد، شدیدا نیازمند بازسازی بود. یک هنرمند محلی تصمیم گرفت که این معبد را به هزینه خود بازسازی کند تا دیدگاه شخصی خود از بودائیسم را نشان دهد و در این مسیر نام خود را ابدی کند.

برای دسترسی به ساختمان اصلی یک پل بر روی دریاچه ای کوچک قرارگرفته است که صدها دست از آن بیرون زده است. این دست ها بیانگر میل بی حد و حصر بوده و با رد شدن از آن ها، دستیابی به سعادت امکان پذیر است. این نمادگرایی غیر متعارف در داخل معبد ادامه دارد که دیوارها با نقاشی آراسته شده اند که از مایکل جکسون، نئو از فیلم ماتریکس، فردی کروگر و هلوکیتی هستند.

برای خرید تور تایلند اینجا کلیک کنید.

مطالب خواندنی دیگر:7 معبد زیبا و جذاب تایلند
معبد وات رانگ کان، شیانگ را، تایلند

3/ معبد طلایی شوداگون، یانگون، میانمار / Shwedagon Pagoda

هیچکدام ازمعابد آسیایی به اندازه معبد طلایی شوداگون برق نمی زند. جالب است بدانید گنبد این معبد 110 متری توسط طلا پوشیده شده و روکش بالای آن از 4531 الماس تشکیل شده که بزرگترین آن ها 72 قیراط است. این پاگودا صدها معبد رنگارنگ، گنبد و مجسمه بازتاب کننده معماری های مربوط به 2500 سال پیش را در خود جای داده است. امروزه معبد طلایی در فعالیت های مذهبی و عمومی متمرکز بوده و در هر موقع از شبانه روز مانک ها را در حال شستن مجسمه های آن، گل گذاشتن، پرستش و عبادت می یابید.

معبد طلایی شوداگون، یانگون، میانمار

4/ معبد بوروبودور، جاوه، اندونزی / Borobudur

در مکان تلالو شووانگون، معبد بوروبودور هاله تاریک تری دارد. این معبد در دهکده ای در مرکز جاوه در دل تاریکی فرو رفته است. ابعاد بیرون زده ی این معبد توجه را به خود جلب می کند. معبد بوروبودور در سنت های ماهایانا حدودا 800 سال پس از میلاد مسیح ساخته شده و بزرگترین بنای تاریخی مربوط به بودائیسم در سرتاسر جهان است.

معبد بوروبودور به عظمت ابعاد خود شهرت دارد که مجسمه های بودای آن بی سرو صدا به دهکده چشم دوخته اند. باورش سخت است که این معبد عظیم قرن ها زیر لایه هایی از خاکستر آتشفشانی و رشد جنگل مخفی مانده بود. امروز این معبد به محل عبادت برای بودائیسم ها و گردشگران تبدیل شده و به منبع غرور برای اندونزیایی ها تبدیل شده است.

برای خرید تور اندونزی اینجا کلیک کنید.

مطالب خواندنی دیگر:9 ماجراجویی در اندونزی
معبد بوروبودور، جاوه، اندونزی

5/ معبد هرمندیر صاحب یا معبد طلایی هند، امریتسار، هند / The Harmandir Sahib

مقدس ترین بنا در دین سیک، معبد هرمندیر صاحب یا «معبد طلایی» در قرن 16ام ساخته شد تا محل کنار دریاچه را که بودا و گورو ناناک، پایه گذار سیکیسم، برای تفکر انتخاب کرده بودند را مشخص کند. این معبد تلفیق خیره کننده ای از سبک معماری هندی و اسلامی است و جزو زیبا ترین معابد آسیا قرار دارد.

مرکزیت این معبد گنبد پوشیده شده از 750 کیلوگرم طلا می باشد. در داخل معبد کاهنان و موسیقی دانان سرایش مداوم از گورو گرانت صاحب (Guru Granth Sahib)، کتاب مقدس دین سیک برپا می کنند. با وجود تمایی گیرایی این معبد، دریاچه دلیل جذب اکثر زائران است. گفته شده است که آب این دریاچه توانایی های شفابخشی دارد و زائران از سرتاسر دنیا برای استحمام داخل آب مقدس می آیند.

برای خرید تور هند اینجا کلیک کنید.

معبد طلایی هند از زیباترین معابد آسیایی

6/ معبد انگکور وات، کامبوج / Angkor Wat

معبد انگکور وات در ابتدا به عنوان یک معبد هندو برای امپراتور خمر در قرن 12ام ساخته شد. مجموعه معابد انگکور وات به عنوان بزرگترین بنای تاریخی مذهبی در سرتاسر جهان شناخته شده است. این معابد فضایی 162.2 هکتاری را به خود اختصاص داده اند.

معبد انگکور وات به عنوان نماد ملی کامبوج شناخته شده و در پرچم ملی کشور ثبت شده است. تلفیق نقشه اصلی معماری معبد خمر، معابد کوه-معبد و معبد گالری شده، معبد انگکور وات مشهور به عظمت و هماهنگی معماری است. ریشه های گسترده و تمامی دیواتاهای بیشماری که در دیوارهای آن تزئین کرده اند. دریاچه زیبایی مملو از نیلوفرهای آبی که در مقابل معبد قرارگرفته زیبایی بی نظیری به منظره می دهد.

مطالب خواندنی دیگر:با 6 جاذبه ی جنوب شرق آسیا آشنا شوید
معبد انگکور وات، کامبوج

7/ صومعه تاکشانگ پالپوگ، بوتان / Taktsang Palphug Monastery

صومعه تاکشانگ پالپوگ که بیشتر با عنوان «معبد لاننه ببر» در لبه ی صخره ها در بالای دره پاروی بوتان واقع شده است. این صومعه در اطراف غاری که گورو پادماسمبهاوا (Guru Padmasambhava) بودائیسم را به مردم بوتان معرفی کرد و برای مدت 3 سال، 3ماه، 3هفته، 3روز و 3 ساعت به عبادت پرداخت، ساخته شده است.

صومعه تاکشانگ پالپوگ به یک صخره در ارتفاع 3120 متری سطح دریا آویزان شده است. تنها از طریق مسیرهای پیچیده و کوهستانی دسترسی به این صومعه امکان پذیر است. مسیر پیاده حدود 2-3 ساعت و با اسب حدود نصف آن زمان می برد. مسیر اسب سواری از میان جنگل کاج عبور می کند که با پرچم های دعا به زیبایی تزئین شده است.

صومعه تاکشانگ پالپوگ، بوتان

نویسنده : شهرزاد جعفری جوزانی

کلمه های کلیدی: