واحد پول ارمنستان

ارمنستان ، یکی از همسایگان ایران از سمت شمال غربی و جز بهترین گزینه های گردشگری در جهان است. بسیاری از توریست ها از سراسر جهان به این کشور زیبا و تاریخی سفر می کنند. توریست های ایرانی هم به سفر به این کشور خوش آب و هوا علاقه زیادی دارند. سفر به ارمنستان جز سفرهایی است که هزینه های چندان زیادی ندارد و خیلی گران قیمت نخواهد بود. در این مطلب به هزینه های سفر به این کشور و واحد پول ارمنستان خواهیم پرداخت.

یکی از مسائل بسیار مهم در هر سفری، از جمله سفر به ارمنستان، محاسبه دقیق هزینه ها در طول سفر و گردشگری است. پیش از سفر به کشور ارمنستان باید اطلاع دقیقی از میزان هزینه لازم برای اقامت، حمل و نقل، خورد و خوراک و گردش و گشت و گذار در آن کشور داشته باشیم و بر اساس نرخ های موجود برنامه ریزی کنیم. هم چنین باید بدانیم که واحد پول ارمنستان چیست و آیا برای سفر به این کشور باید همان پول را از این جا ببریم؟ یا از ارزهای بین المللی معتبر استفاده کنیم؟

در این مطلب ضمن معرفی بیشتر واحد پول ارمنستان به توضیح درباره همین مسائل خواهیم پرداخت. اگر می خواهید به زودی به ارمنستان سفر کنید یا برای تور این کشور متقاضی شوید، حتما تا انتهای این مطلب را همراه ما باشید. پاسخ تمام سوالات شما در زمینه هزینه ها و واحد پول ارمنستان در این مطلب گردآوری شده است.

واحد پول ارمنستان چیست؟

واحد پول ارمنستان، درام است؛ واژه درام ریشه ای در پاسی دری داشته و از کلمه «درم» آمده که در گویش ها و زبان های خاورمیانه ای رواج یافته و در کشورهای عربی به «درهم» تبدیل شده است.

کوچک ترین واحد پول ارمنستان در حال حاضر سکه های 10 درامی هستند. پول ارمنستان را می توان در قالب سکه های 20 درامی، 30 درامی، 100 درامی و 500 درامی و هم چنین اسکناس های 1000 درامی، 5000 درامی، 10000 درامی و 20000 درامی مبادله کرد و به کار برد. نشان بین المللی واحد پول ارمنستان یا همان درام ارمنستان، AMD است.

مطالب خواندنی دیگر:راهنمای سفر به ارمنستان
واحد پول ارمنستان

انواع اسکناس های واحد پول ارمنستان

درام در اسکناس های رنگارنگ متفاوتی قابل مبادله و کاربرد است. انواع اسکناس های درام ارمنستان عبارتند از:

  • 100000 درام (ارزشمند ترین اسکناس کشور) با رنگ آبی
  • 50000 درام با رنگ قرمز
  • 20000 درام با رنگ قهوه ای
  • 10000 درام با رنگ ارغوانی
  • 5000 درام با رنگ زرد
  • 1000 درام با رنگ سبز
  • 500 درام (کم ارزش ترین اسکناس) با رنگ خاکستری
انواع اسکناس های واحد پول ارمنستان

برای سفر به ارمنستان باید با دلار برویم یا با درام؟

یکی از سوالات اساسی توریست ها در هنگام سفر به یک کشور دیگر همین است؛ این که باید ارز بین المللی دلار و یا یورو را به همراه خود ببریم یا این که پول خود را به واحد پول آن کشور تبدیل کنیم و آن را همراه با خود داشته باشیم. در سفر به ارمنستان نیز این واقعیت صدق می کند.

مسئله این است که معمولا در سفر به کشورهای دیگر بهتر است از ارزهای بین المللی به ویژه دلار استفاده کنید. زیرا این ارزها به دلیل اعتبار بین المللیشان در هر کشوری قابل تبدیل به پول آن کشور هستند؛ بنابراین اگر مشکلی برای شما در حین سفر پیش بیاید می توانید پول خود را تبدیل کنید. هم چنین این ارزهای بین المللی دچار سقوط ارزش نمی شوند.

درام یا دلار

در سفر به ارمنستان نیز بهتر است ابتدا پول خود را در ایران به دلار تبدیل نمایید و سپس در آن جا در صرافی های معتبر یا در بانک ها پولتان را به درام ارمنستان تبدیل کنید. هم چنین در داخل هتل های 5 ستاره نیز صرافی وجود دارد که کار مسافران و توریست ها را راحت تر کرده است.

نرخ واحد پول ارمنستان در حال حاضر چقدر است؟

نرخ ارز و ارزش پول همواره دستخوش تغییرات و نوسان های بسیار می شود. اما در حال حاضر و هنگام نگارش این متن (شهریور 99) هر یک درام ارمنستان معادل حدودا 87.69 تومان است.

هزینه های سفر در ارمنستان

در ادامه به بررسی هزینه های رایج در سفر به ارمنستان، بر اساس واحد پول ارمنستان خواهیم پرداخت.

ابتدا قیمت تور ارمنستان را بررسی می کنیم؛ هزینه های تور ارمنستان با توجه به فصل سفر، زمان اقامت و هتل محل اقامت تعیین می شود. ارزان ترین فصل سفر به ارمنستان زمستان است که مسافران و توریست های کمتری به این کشور سفر می کنند. اما در فصل های بهار و به ویژه تابستان با توجه به افزایش متقاضیان سفر به ارمنستان هزینه های رزرو تور و هتل و بلیط هواپیما نیز افزایش می یابد. هم چنین معمولا تورهای ارمنستان برای 4 روز و 3 شب اقامت برنامه ریزی شده اند (این تورها در آژانس های مسافرتی مختلف ممکن است با شرایط و مدت زمان اقامت متفاوتی عرضه شوند).

در هر صورت، هزینه های رزرو و ثبت نام در تور ارمنستان بین 1.5 میلیون تومان یا 4 میلیون تومان متغیر است. البته با توجه به همسایگی ایران و ارمنستان امکان سفر به صورت زمینی از ایران به ارمنستان هم فراهم شده است؛ در حال حاضر هزینه سفر زمینی به ارمنستان بین 250 تا 400 هزار تومان است.

مطالب خواندنی دیگر:هزینه های سفر به ارمنستان

قبل از خروج از کشور باید عوارض خروج از کشور را هم بپردازید. این عوارض برای اولین بار خروج از کشور 220 هزار تومان، برای دومین خروج از کشور 330 هزار تومان و برای سومین خروج به بعد معادل 440 هزار تومان است.

برای اقامت هتل ها گزینه بهتری هستند؛ رزرو یک اتاق در یک هتل 3 ستاره در ایروان برای یک شب بین 10 تا 40 هزار درام هزینه به همراه خواهد داشت. هتل های 4 ستاره مبلغی بین 20 تا 60 هزار درام برای هر شب اقامت دریافت می کنند. چنان چه قصد اقامت در هتل های لوکس را داشته باشید هم باید برای هر شب اقامتتان به طور میانگین مبلغ 110 هزار درام بپردازید.

هتل ها در ارمنستان

یک وعده غذای ارزان قیمت در یک رستوران عادی حدود 2500 درام می شود. یک وعده غذای اقتصادی خوب در یک رستوران متوسط برای دو نفر بین 4 تا 8 هزار درام هزینه در پی خواهد داشت. غذاهای رستوران های لوکس با حداقل قیمت 8000 درام به مشتریان عرضه می شوند.