شهر آنتالیا

آنچه خواهید خواند:

آنتالیا یکی از شهرهای زیبا و توریستی ترکیه است که سالانه گردشگران زیادی را به ترکیه می‌کشاند. این شهر مرکز استانی به همین نام است و یکی از مدرن‌ترین شهرهای ترکیه به حساب می‌آید. شاید هیچ کدام از شهرهای ترکیه با سرعتی که آنتالیا در این سال‌ها به سمت مدرن شدن حرکت کرد، پیشرفت نکرده باشد ولی آثار بافت قدیم آنتالیا هنوز هم در شهر باقی است و این دو گانگی در بافت شهری یکی از جذابیت‌های شهر آنتالیا به حساب می‌آید.

بخشی از شهر پوشیده از کوچه‌هایی باریک و پیچ در پیچ و خانه‌های قدیمی است و در بخشی دیگر ساختمان‌های مدرن و خیابان‌های عریض و هتل‌های لوکس کنار ساحل دیده می‌شوند. ترکیه شهرهای توریستی زیادی دارد، از جمله آنکارا، استانبول، کوش‌آداسی، ازمیر و… اما آنتالیا یکی از وسوسه‌های پیش‌ روی هر گردشگری است که قصد سفر به ترکیه را دارد. اگر شما هم قصد سفر با تور آنتالیا را دارید یا در انتخاب آنتالیا به عنوان مقصد سفر خود به ترکیه مردد هستید در این مقاله با ما همراه باشید تا با شهر آنتالیا بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه آنتالیا

آنتالیا شهری قدیمی است که قدمت آن به طور تقریبی به حدود 300 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. در حدود 150 سال قبل این شهر بخشی از امپراطوری روم به حساب می‌آمد و آتالوس دوم حاکم آن بود. نام آنتالیا نیز از نام آتالوس گرفته شده است. دو قرن بعد از میلاد مسیح، مسیحیت در آنتالیا گسترده شد و در زمانی که امپراطوری روم به امپراطوری روم شرقی و امپراطوری روم غربی تقسیم شد، آنتالیا اهمیت به سزایی در امپراطوری روم شرقی (امپراطوری بیزانس) پیدا کرد. در قرن سیزدهم میلادی منطقه آناتولی که ترکیه امروزی است، توسط ترکان سلجوقی فتح شد و آنتالیا نیز مدتی به عنوان پایتخت ترکان سلجوقی انتخاب شد.

مطالب خواندنی دیگر:مناره شکسته آنتالیا
شهر آنتالیا

موقعیت و جمعیت آنتالیا

آنتالیا در جنوب غربی ترکیه و در منطقه مدیترانه واقع شده است. این شهر ساحلی از جنوب با دریای مدیترانه و از شمال با شهر بوردو و اسپارتا هم‌جوار است. از آنجا که آنتالیا در طول تاریخ توسط حکومت‌های مختلفی از جمله یونانیان و رومیان و ترکان سلجوقی و عثمانی فتح شده است، جمعیت آن نیز به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شده است. این جمعیت به دلیل تفاوت زیاد در عقاید و باورهای دینی‌شان در بخش‌های مجزایی از شهر زندگی می‌کردند و گاهی اوقات دور ناحیه خود دیوار می‌کشیدند.

این بخش‌های مجزا عبارت بودند از: منطقه مسیحیان، یهودیان، ترکان (که غالیاً مسلمان بودند) و یونانیان (که غالباً معتقد به وجود چند خدا بودند.) در آنتالیای امروزی نیز همچنان این تنوع مذهب و عقیده در میان ساکنان آن وجود دارد. شهر آنتالیا طبق آخرین سرشماری در سال 2014 جمعیتی معادل 1٫203٫994 داشته است.

مردم آنتالیا

هزینه زندگی در آنتالیا

هزینه زندگی در آنتالیا بستگی به شیوه زندگی و عادات پول خرج کردن و تعداد نفرات هر خانواده‌ دارد، اما برای آن‌که هر فردی بتواند برآوردی از هزینه زندگی در آنتالیا داشته باشد ما در اینجا قیمت بعضی از اقلام ضروری زندگی در آنتالیا را می‌آوریم تا هرکس با توجه به میزان و نوع مصرف ماهانه خود برآوردی از هزینه‌های فردی به دست آورد. هزینه‌های اصلی زندگی در هر شهری به چند دسته اصلی تقسیم می‌شود: هزینه اجاره خانه، هزینه خوراک روزانه، هزینه حمل و نقل، هزینه تفریح و ورزش، هزینه نگهداری از خانه، هزینه خرید لباس و کفش و….

هزینه اجاره خانه در آنتالیا

هزینه اجاره آپارتمان در آنتالیا بسته به اینکه آپارتمان شما یک خوابه باشد، یا سه خوابه بین 600 لیر تا 1500 لیر در ماه است. ارزان‌ترین قیمت در این بازه متعلق به خانه‌های خارج از شهر و گران‌ترین قیمت متعلق به خانه‌هایی در مرکز شهر هستند. میانگین هزینه‌ای که به صورت ماهانه برای پرداخت قبوض آب و برق و گاز باید بپردازید نیز رقمی معادل 200 لیر برای یک خانه متوسط دو نفره است.

هزینه اجاره خانه و نگهداری از آن در آنتالیا

هزینه خوراک روزانه

شما می‌توانید با 10 لیر، یک کیلو گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز بخرید، با 20 لیر یک کیلو مرغ بخرید و با 8 لیر یک کیلو برنج بخرید. برای خرید یک کیلو میوه نیز رقمی بین 4 تا 10 لیر باید بپردازید. اگر سیگاری هستید نیز مصرف سیگارتان را در هزینه‌های روزانه لحاظ کنید، چرا که باید بین 8 تا 15 لیر برای یک پاکت سیگار پول بدهید.

هزینه خوراک روزانه

هزینه تفریح و سرگرمی

برای گذراندن یک روز مفرح، باید نفری 15 لیر پول بلیط سینما بدهید و بین 20 تا 40 لیر نیز برای غذا خوردن در یک رستوران معمولی پول خرج کنید.

مطالب خواندنی دیگر:مهیج ترین تفریحات در آنتالیا
هزینه تفریح و سرگرمی در آنتالیا

هزینه خرید لباس

به طور میانگین برای خرید یک عدد شلوار و لباس و کفش در آنتالیا شما باید رقمی معادل 300 الی 500 لیر بپردازند.

آب و هوای آنتالیا

آنتالیا به دلیل مجاورت با دریای مدیترانه شهری در اقلیم مدیترانه‌ای است. شهرهایی که در اقلیم مدیترانه‌ای قرار دارند ویژگی‌های مشترک بسیاری دارند. از جمله بافت گیاهی که در این مناطق می‌روید که ویژه مناطق مدیترانه‌ای است. همچنین این شهرها به دلیل حجم آب زیادی که در مجاورت خود دارند، نیمه‌گرمسیری به حساب می‌آیند و غالباً دمای معتدل تا گرمی دارند.

زمستان در این شهرها چندان سرد نیست و باریدن برف در زمستان چیز عجیبی به حساب می‌آید. زیرا هوای گرمی که از دریا به سمت ساحل جریان دارد مانع از سرد شدن بیش از اندازه دما در زمستان می‌شود. تابستان‌های آن نیز دمایی معتدل تا گرم دارد و دما بین 28تا 40 درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند. به طور کلی، آنتالیا در بیشتر سال آفتابی است و تنها یک ماه تا یک ماه نیم بارانی است و باریدن برف هم در آن به ندرت اتفاق می‌افتد.

مهم‌ترین جاذبه‌های آنتالیا

آنتالیا جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که در تور آنتالیا می‌توانید تمام آن‌ها را بازدید کنید. برای بازدید برخی از این جاذبه‌ها می‌توانید از تورهای مخصوص گردشگری آنتالیا استفاده کنید. از جمله مهم‌ترین این جاذبه‌ها تور گشت آبی با کشتی بر روی آب‌های مدیترانه، تور رفتینگ در رودخانه وحشی، گردش در مرکز آبی آکوالند، دلفین‌لند، تله‌کابین آنتالیا، آبشار دون، موزه باستان‌شناسی آنتالیا، بازدید از بافت تاریخی و قدیمی آنتالیا و گشت و گذار در کوچه پس کوچه‌های آن، بازدید از مساجد و مناره‌های قدیمی و…. است.

مطالب خواندنی دیگر:محله های معروف آنتالیا
دلفین لند آنتالیا

برای سفر به آنتالیا، قیمت‌های به روز شده تورهای آنتالیا را از کارشناسان سایت دریافت کنید.

کلمه های کلیدی: