موزه باستان شناسی آنتالیا

یکی از جاذبه‌های گردشگری در هر کشوری موزه باستان‌شناسی آن کشور است. لازم نیست تاریخ‌دان یا باستان‌شناس باشید تا بتوانید از موزه‌های باستان‌شناسی لذت ببرید، بلکه تنها کافی است کمی حوصله داشته باشید. حتی اگر شما هیچ اطلاعاتی قبلی در زمینه تاریخ باستان نداشته باشید، باز هم موزه‌ها خودشان اطلاعات کافی را به شما می‌دهند. این موزه‌ها گنجینه‌های از تاریخ و تمدن و فرهنگ یک کشور هستند که نباید از کنار آن‌ها ساده و بی‌تفاوت بگذریم. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی در سراسر دنیا و تاریخی ترین مکان آنتالیا ، موزه باستان شناسی آنتالیا است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با موزه باستان شناسی آنتالیا بیشتر آشنا کنیم.

شهر تاریخی آنتالیا

آنتالیا یکی از شهرهای توریستی و مهم ترکیه و پنجمین شهر پرجمعیت آن است. این شهر تاریخی که قدمتی به اندازه 300 سال پیش از میلاد دارد، روزگاری بخشی از امپراطوری روم بوده است. اما در قرن سیزدهم میلادی آنتالیا توسط ترکان سلجوقی فتح می‌شود و به عنوان پایتخت ترکیه انتخاب می‌شود و تا مدت‌ها پایتخت ترکیه باقی می‌ماند. این شهر در گذشته به چهار ناحیه تقسیم شده بود که در هر کدام از این 4 ناحیه مسیحیان، یهودیان، مسلمانان و یونانیان زندگی می‌کردند. امروزه نیز آثاری از این 4 ناحیه بر چهره آنتالیا باقی مانده است.

آنتالیا

موزه باستان ‌شناسی آنتالیا چه ویژگی‌هایی دارد؟

گردشگری در موزه‌ها مستلزم گذاشتن وقت و حوصله کافی است. بالاخص اگر موزه مورد نظر موزه بزرگ باستان‌شناسی آنتالیا باشد. درموزه باستان شناسی آنتالیا بخشی برای سرگرمی کودکان اختصاص داده شده است، تا هم کودکان را به تاریخ و موزه علاقمند کنند و هم مکانی برای سرگرمی و تفریح آن‌ها در اختیارشان قرار دهند.

موزه باستان‌ شناسی آنتالیا با 13 تالار بزرگ و یک گالری در هوای آزاد، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های ترکیه به حساب می‌آید و برای بازدید از آن یک روز کامل را باید وقت بگذارید. این مجموعه عظیم با مساحتی برابر 7000 مترمربع، 5 هزار آثار هنری و در حدود 20-35 هزار آثار تاریخی دیگر را در دل خود جای داده است. معماری موزه نیز با ستون‌های زیبا و تاریخی و مجسمه‌های سنگی و گچی مجموعه‌ای بی‌نظیر را برای بازدید فراهم کرده است.

این موزه که در سال 1988 برنده جایزه ویژه شواری اروپا شد، یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای شناخت تاریخ مناطق مدیترانه و پمپیی در آناتولی به حساب می‌آید. آناتولی نام قدیم منطقه ترکیه آسیایی امروز است. این منطقه شامل ده‌ها شهر بزرگ و کوچک رومی و یونانی می‌شد که از شمال به دریای سیاه و از جنوب به دریای مدیترانه و از غرب به دریای اژه محدود می‌شدند. آناتولی دارای تاریخی بسیار مهم و گرانقدر است. این منطقه نمایانگر بخش عظیمی از تاریخ امپراطوری رومی، یونانی و عثمانی است. دورانی که جنگ‌های پیاپی و تمدن‌های بزرگی را در دل خود پنهان کرده است و از پس تمام آن‌ها ترکیه امروزی سربرآورده است.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با 14 موزه برتر استانبول
موزه باستان‌شناسی آنتالیا

تاریخچه موزه باستان شناسی

موزه باستان ‌شناسی آنتالیا در سال 1922 و درست چند سال بعد از پایان جنگ جهانی اول ساخته و به بهره‌برداری رسید. بعد از پایان جنگ جهانی اول در سال 1918 آنتالیا به دست ارتش ایتالیا افتاد و باستان‌شناسان ایتالیایی به بهانه حفظ تمدن و تاریخ شروع به جمع‌آوری آثار باستانی و تاریخی آنتالیا کردند.

در همین زمان و در سال 1919 سلیمان فکری بیگ که در آن زمان حاکم آنتالیا بود، شروع به جمع‌آوری آثار باستانی کرد و طرح اولیه تأسیس موزه باستان شناسی آنتالیا را کلید زد. او ابتدا در سال 1922 اشیا موزه را در مسجد علاءالدین جمع‌آوری کرد و سپس در سال 1937 آن‌ها را به مسجد ایولی مناره منتقل کرد، تا بالاخره در سال 1972 موفق شد اشیا موزه را در ساختمان فعلی آن مستقر کند. موزه باستان ‌شناسی آنتالیا به طور رسمی از سال 1985 افتتاح شد.

تاریخچه موزه باستان‌شناسی

تالارهای نمایش موزه باستان ‌شناسی آنتالیا

موزه باستان‌ شناسی آنتالیا 13 تالار نمایش دارد که هر کدام به یک دوره تاریخی خاص اشاره دارند و آثار مربوط به آن دوره را به نمایش می‌گذارند. این تالارها با عنوان تالار تاریخ طبیعی، تالار پیشا تاریخ، تالار تاریخ، تالار دوره‌های کلاسیک، تالار مجسمه، تالار خدایان، تالار تابوت‌های سنگی، تالار موزاییک‌های بیزانس، تالار آثار کلیسا، تالار اشیا، تالار سکه، تالار آثار باقیمانده از دوران اسلام، تالار مردم‌شناسی و قوم‌نگاری و تالار کودکان است.

این تالارها دوره‌های تاریخی مختلفی را به نمایش می‌گذارند. تالار خدایان شامل مجسمه‌های خدایان المپی یونان باستان از جمله زیوس، آفرودیت، هرکول و …. است. این مجسمه‌ها هم از نظر تاریخی و هم از نظر هنری اهمیت بسیاری دارند. در این موزه که از گستردگی زیادی برخوردار است هر آن چیزی که به تاریخ مربوط است پیدا می‌شود. از فسیل‌های بدست آمده از دوران پیشا تاریخ و آثار کشف شده از غار کاریان تا لباس و صنایع دستی و ابزارآلات مردمان رومی و یونانی متأخر.

در این موزه بخشی نیز مربوط به لباس و صنایع دستی است که تحول پوشش مردمان آناتولی را در طول زمان نشان می‌دهد. بخش ابزارآلات و سلاح‌های جنگی نیز بیانگر دوران پر از جنگ حکومت عثمانی است.
اگر در میان گشت و گذار در موزه خسته و یا گشنه شدید می‌توانید در کافه‌ی موزه استراحت و تجدید قوا کنید و دوباره به موزه‌گردی خود ادامه دهید.

مطالب خواندنی دیگر:موزه مادام توسو استانبول
موزه باستان‌شناسی آنتالیا

دسترسی به موزه آنتالیا

اگر قصد بازدید ازموزه باستان شناسی آنتالیا را دارید می‌توانید برای راحتی هرچه بیشتر از تورهای ویژه هتل ها استفاده کنید. هتل‌های آنتالیا را می‌توانید به صورت آنلاین رزرو کنید. در هنگام رزرو آنلاین هتل آنتالیا می‌توانید به نزدیکی هتلتان به آثاری که قصد بازدید از آن‌ها را دارید دقت کنید.

ولی در هرحال هرچقدر هم که نزدیک‌ترین هتل را به آثار موردنظرتان انتخاب کنید، باز هم لازم است برای دیدن برخی از جاذبه‌های گردشگری آنتالیا از تراموا یا تاکسی استفاده کنید. موزه باستان ‌شناسی آنتالیا در منطقه‌ای به نام Kaleiçi قرار دارد و شما می‌توانید برای رسیدن به آن از تراموا استفاده کنید و در ایستگاه موزه پیاده شوید. اگر گشت و گذارتان در موزه تمام شد می‌توانید از سواحل زیبای کنی آلتی در آن اطراف دیدن کنید و روزتان را با یک غروب دریایی دل‌انگیز به پایان برسانید.

 سواحل زیبای کنی آلتی
کلمه های کلیدی: