آمفی تئاتر باستانی بدروم

آنچه در مورد آمفی تئاتر بدروم خواهید خواند:

کشور ترکیه دارای شهرهای خوش آب و هوا، با جاذبه های طبیعی و تاریخچه ای طولانی است. به سبب همین ویژگی ترکیه یکی از برترین کشورهای توریستی دنیا است که توانسته محبوبیت زیادی در میان توریست ها به دست آورد. یکی از شهرهای توریستی ترکیه، بدروم است. این شهر انواع جاذبه های طبیعی، تفریحی و فرهنگی را دارد. یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی این شهر، آمفی تئاتر باستانی بدروم است.


بدروم شهری تاریخی و پر جاذبه

در بدروم تمام انتظاراتی که از یک سفر خوب و به یاد ماندنی دارید براورده می شود. این شهر از نظر امکانات تفریحی و توریستی بسیار غنی است؛ جاذبه های طبیعی متعددی در طبیعت بدروم وجود دارند. مجاورت شهر بدروم با دریا باعث شده آب و هوای آن کاملا مطلوب باشد. سواحل بدروم محبوبیت زیادی در بین توریست ها دارند. علاوه بر این ها، شهر بدروم به دلیل تاریخ بلند و پرفراز و نشیب خود از آثار تاریخی متعددی برخوردار است.

آمفی تئاتر باستانی بدروم

هر ساله تعداد بسیار زیادی از توریست ها و گردشگرانی که به مطالعه و بازدید آثار تاریخی علاقه مند هستند به آمفی تئاتر باستانی بدروم می روند. این مکان تاریخی اگر چه تا حد زیادی بر اثر گذر زمان آسیب دیده، اما هم چنان شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده است. فاصله کم این آمفی تئاتر تا خود شهر بدروم باعث شده تا رفت و آمد مسافران و توریست ها نیز به آن راحت تر صورت گیرد.

اگر برای سفر به شهر بدروم ترکیه برنامه ریزی کرده اید، حتما از این آمفی تئاتر هم بازدید کنید. آمفی تئاتر باستانی بدروم شاهدی محکم بر تاریخ بلند ترکیه بوده و دیدن آن از نزدیک به یک تجربه خاص و فراموش نشدنی تبدیل خواهد شد. در این مطلب به معرفی بیشتر و بررسی آمفی تئاتر باستانی بدروم خواهیم پرداخت.

مطالب خواندنی دیگر:نکات مهم سفر به بدروم

تاریخچه آمفی تئاتر باستانی بدروم

بر اساس شواهد تاریخی، قدمت آمفی تئاتر باستانی بدروم (Ancient Amphitheatre) به قرن 4 پیش از میلاد مسیح باز می گردد. این آمفی تئاتر یکی از عظیم ترین و باشکوه ترین سازه های دوران خود بوده است. در ساخت و طراحی آمفی تئاتر بدروم، از بهترین و ماهرترین معماران کمک گرفته شده است. بر روی برخی از سکوهای آمفی تئاتر می توان نام حک شده این هنرمندان را دید.

آمفی تئاتر باستانی بدروم یکی از بهترین نمونه های آمفی تئاترهای کلاسیک یونانی است. این مجموعه بزرگ ظرفیت گنجایش حدود 13 هزار نفر را داشته است. از این آمفی تئاترها در دوران باستان برای برگزاری مراسم ها و مسابقات استفاده می شده. نبردهای هیجان انگیز و سهمناک گلادیاتورها در همین آمفی تئاترها برگزار می شده است.

طبق آن چه که از شواهد و مدارک تاریخی بر می آید، آمفی تئاتر باستانی بدروم در دوران حکومت پادشاهی به نام شاه ماسولوس ساخته شده است. گفته می شود شاه ماسولوس یک حاکم محلی بوده که از سوی پادشاه هخامنشی، اردشیر دوم مسئولیت حکمرانی بر آن منطقه را بر عهده داشته است.

بر اثر گذشت زمان و فرسایش سنگ ها و هم چنین زمین لرزه هایی که در این منطقه روی داده اند، آن بنای باشکوه آمفی تئاتر باستانی به تدریج تخریب شد. امروزه بیشتر ستون ها و سازه های مرتفع مجموعه آمفی تئاتر ترخیب شده و از آن ها چیزی جز چند تکه سنگ بر جای نمانده. البته مسئولان ترکیه اقدامات قابل توجهی برای ترمیم و بازسازی این آمفی تئاتر انجام داده اند.

مطالب خواندنی دیگر:آشنایی با قلعه بدروم

آمفی تئاتر باستانی بدروم، موزه تاریخی

از سال 1973، با تصمیم دولت وقت ترکیه، آمفی تئاتر باستانی بدروم به عنوان یک موزه تاریخی در دسترس عموم قرار گرفت. از آن زمان تاکنون توریست ها و مسافران بی شماری برای دیدن این مکان زیبا و باشکوه به آن جا می روند. بر اثر مرمت های صورت گرفته در آمفی تئاتر، محل های مخصوص نشستن بازسازی و برخی بخش های تخریب شده ترمیم شده اند.

امروزه آمفی تئاتر باستانی بدروم، علاوه بر این که یک موزه عمومی است، کاربردهای دیگری هم دارد. بسیاری از فعالیت های فرهنگی ترکیه و کنسرت ها و فستیوال ها، در محوطه آمفی تئاتر بدروم برگزار می شوند.

تاریخچه آمفی تئاتر باستانی بدروم

برنامه ها و فعالیت های آمفی تئاتر باستانی بدروم

همان طور که گفته شد، آمفی تئاتر بدروم تنها یک موزه نیست؛ بلکه هم چنان به عنوان محلی برای برنامه های اجتماعی فعالیت می کند. برنامه های فرهنگی مهم و برجسته شهر بدروم در داخل آمفی تئاتر برگزار می شوند. هم چنین کنسرت های خوانندگان ترکی و فستیوال های محلی نیز در همین محل برگزار می گردند.
اگر در فصل تابستان به بدروم سفر کنید، می توانید هم از مجموعه تاریخی آمفی تئاتر بدروم دیدن کنید و هم از نزدیک در برنامه های فرهنگی و موسیقیایی آن جا حاضر باشید. در تابستان ها کنسرت ها و رویدادهای موسیقی متعددی در مجموعه آمفی تئاتر باستانی بدروم برگزار می گردد. در این کنسرت ها هم خوانندگان ترکی و هم خوانندگان بین المللی حضور به عمل می رسانند.

فعالیت های آمفی تئاتر باستانی بدروم

جاذبه های گردشگری در نزدیکی آمفی تئاتر بدروم

آمفی تئاتر باستانی بدروم در مجاورت خط ساحلی این شهر قرار دارد. این آمفی تئاتر تا تفرجگاه ساحلی شهر، که یکی از محبوب ترین مناطق توریستی است فاصله چندانی ندارد. بنابراین اگر مایل باشید می توانید پس از بازدید از مجموعه آمفی تئاتر بدروم به تفرجگاه ساحلی هم بروید.
هم چنین جاذبه هایی مانند قلعه سنت پیتر و جزیره کارا آدا در فاصله کمی نسبت به آمفی تئاتر بدروم واقع شده اند. شما می توانید همان طور که از این آمفی تئاتر دیدن می کنید، به این مکان های تاریخی نیز سر بزنید. آمفی تئاتر چشم اندازی زیبا نسبت به شهر و نواحی اطراف بدروم دارد.

جاذبه های گردشگری در نزدیکی آمفی تئاتر بدروم

مسیر و ساعات فعالیت آمفی تئاتر باستانی بدروم

آمفی تئاتر باستانی شهر بدروم در بزرگراهی به نام توروگوت رییس در بدروم واقع شده است. حتی اگر بخواهید پیاده به این مکان تاریخی بروید، حداکثر 30 دقیقه در راه خواهید بود.
ورود برای عموم بازدیدکنندگان آزاد است. هم چنین برای بازدید این آمفی تئاتر نیازی به پرداخت مبلغ ورودی ندارید. البته هنگامی که برنامه های فرهنگی و کنسرت های موسیقی در این مجموعه در حال برگزاری است باید مبلغی مشخص برای حضور در آمفی تئاتر بپردازید. این آمفی تئاتر هر روز مشغول فعالیت بوده و ساعت کار آن بین 9 صبح تا 16 عصر است.

کلمه های کلیدی: