معرفی انواع هواپیماهای مسافربری ایران

آنچه در این مقاله در مورد انواع هواپیماهای مسافربری ایران خواهید خواند:

یکی از مهم ترین مواردی که در هنگام خرید بلیط هواپیما باید به آن توجه داشته باشید نوع هواپیما است. هواپیماهای مسافربری ایران در مدل های مختلفی وجود دارند. هرکدام از این ها با توجه به مشخصات داخلی شان از سرعت بیش تر یا کم تری برخوردارند که بر مدت زمان سفرتان تأثیر گذار است.

انوع هواپیماها به ایرلاینی که از آن بلیط خریده اید بستگی دارد. بعضی از ایرلاین ها بوئینگ دارند و برخی هم یک نوع دیگر. بنابراین اگر دلتان می خواهد با یک هواپیمای خاص به مقصد برسید بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما بررسی کنید تا بفهمید که کدام ایرلاین از آن هواپیما استفاده می کند.

اهمیت آگاهی داشتن از نوع هواپیماها به خاطر شناختن ویژگی های هرکدام از آن ها است. به طور مثال شما اگر بخواهید یک فرد بیمار را با هواپیما به مسافرت ببرید باید به سراغ انتخاب هواپیمایی بروید که امکانات رسیدگی به این مسافر را داشته باشد. به همین دلیل در این مطلب می خواهیم به معرفی انواع هواپیماهای مسافربری ایران بپردازیم.

مطالب خواندنی دیگر:5 مورد از کثیف ترین بخش های هواپیما

هواپیماهای بوئینگ یکی از هواپیماهای مسافربری ایران

شرکت بوئینگ یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان هواپیما و صنایع هوایی در جهان است. این کمپانی در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. انواع هواپیماهای بوئینگ به شرح زیر هستند:

 • بوئینگ ۷۲۷: این هواپیما می تواند در هر پرواز ۱۵۰ تا ۱۹۰ مسافر را جا به جا کند. از بوئینگ ۷۲۷ بیش تر برای پروازهایی که مسیرشان کوتاه است استفاده می کنند و به همین دلیل تعداد زیادی از آن در سراسر دنیا موجود است.
 • بوئینگ ۷۳۷: بد نیست بدانید که شرکت بوئینگ تا به حال نزدیک به ده هزار فروند از این هواپیما را فروخته است.این هواپیما چند سال بعد از مدل ۷۲۷ ساخته شد و دو موتور توربو دارد. ساخت بوئینگ ۷۳۷ هنوز هم ادامه دارد و تا به امروز چهار مدل از آن را به دنیا عرضه کرده اند.
  • دوتا از معروف ترین هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷، مدل های NG ۷۳۷ و ۷۳۷ MAX هستند. از این هواپیماها در ایران هم استفاده می کنند. اصلی ترین تفاوت آن ها با یکدیگر، ظرفیت مسافر و فاصله صندلی هایشان است. با این حال هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس علاوه بر سرعت بیش تری که دارد، آلودگی زیستی کم تری هم ایجاد می کند و به همین دلیل مورد توجه زیادی قرار گرفته است.
 • بوئینگ ۷۴۷: این هواپیما می تواند در حدود ۵۰۰ نفر را در هر سفر جا به جا کند. همچنین موتورهای قوی آن باعث شده اند تا برای مسیرهای طولانی خیلی مناسب باشد. بوئینگ ۷۴۷ در مدل ۳۰۰-۷۴۷ هم ساخته می شود که جزو بزرگ ترین هواپیما های مسافربری ایران به حساب می آید.
 • بوئینگ ۷۵۷: این هواپیمای دو موتوره دارای یک راهرو است. از بوئینگ ۷۵۷ در مسیرهای کوتاه استفاده می شود. اما جزو پرسرعت ترین هواپیما های دو موتوره است که توانایی حمل مسافر را دارند.
 • بوئینگ ۷۷۷: این هواپیما هم جزو هواپیماهای پهن است و ظرفیت بالایی دارد. از بین ایرلاین های ایرانی، ایران ایر از این هواپیما دارد. این هواپیما هر سه کلاس نوع پرواز را می تواند داشته باشد.
مطالب خواندنی دیگر:شرایط و هزینه حمل حیوان با هواپیما
هواپیماهای مسافربری در ایران

هواپیماهای ایرباس

ایرباس هم یکی از شرکت های معروف هواپیمایی در دنیا است. اغلب هواپیماهای مسافربری ایران از این نوع هستند. در این بخش با مدل های مختلف هواپیماهای ایرباس که در ایران هستند آشنا می شوید.

 • ایرباس A300: این هواپیما در کشورهای آلمان و آمریکا خیلی پر فروش بوده اند. ایرباس A300 جزو هواپیماهای پهن به حساب می آید و در حدود ۲۵۰ مسافر را در هر پرواز جا به جا می کند.
 • ایرباس A310: این هواپیما به برادر کوچک تر ایرباس A300 معروف است. به دلیل سرعت مناسب و موتورهای قوی ای که دارد تبدیل به یکی از پرطرفدارترین هواپیماها شده است. این هواپیما با این که اندازه کوچک تری دارد ولی باز هم می تواند ۲۲۰ مسافر را در خودش جای دهد.
 • ایرباس A319: از ایرباس A319 برای پروازهای سریع استفاده می کنند. فرقی ندارد که مسیر کوتاه باشد یا طولانی، این هواپیما با موتوهای توربوفنی که دارد می توانید تا چندین ساعت پشت هم پرواز کند.
 • ایرباس A350: این هواپیما به خاطر بدنه خیلی قوی ای که دارد در مسافت های خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. ایرباس A350 با دو موتور توربو، توانایی جا به جا کردن ۴۴۰ مسافر را در هر پرواز دارد. بیش از ده فروند از این هواپیما را در ایران داریم.
 • ایرباس A380: یکی از بزرگ ترین هواپیماهای دنیا ایرباس A380 است. این هواپیمای دو طبقه می تواند تا ۸۳۵ مسافر را در خودش جای دهد. در سفرهای طولانی یکی از اولین انتخاب ها برای پرواز، همین هواپیما است. چهار موتور قوی آن باعث افزایش سرعت در مسافت های طولانی شده اند.
مطالب خواندنی دیگر:انواع پرواز و کلاس های پروازی
 انواع هواپیما های مسافربری ایران

هواپیماهای شرکت مک دانل داگلاس

در حال حاضر این شرکت توسط هواپیمایی بوئینگ خریداری شده است. با این حال هنوز هم هواپیماهایی که با است مک دانل داگلاس تولید شدند مورد استفاده قرار می گیرند و نمونه هایی از آن ها را نیز در ایران داریم.

 • هواپیمای MD-88: این هواپیما بدنه خیلی باریکی دارد و از امکانات خوبی برخوردار است. برخی این امکانات را به دلیل آخرین بودنش می دانند. MD-88 آخرین هواپیمایی است که با اسم کمپانی هواپیماسازی مک دانل داگلاس ساخته شد.
 • مدل ATR 72: یکی از بهترین مدل هواپیماهای ملخی در دنیا ATR 72 است. از این هواپیما به طور معمول در مسیرهای کوتاه استفاده می کنند. با این که سرعت آن زیاد بالا نیست ولی در دسته هواپیماهایی قرار می گیرد که امنیت خیلی بالایی دارند. ظرفیت ATR 72 برای هر پرواز در حدود هفتاد مسافر است.
مطالب خواندنی دیگر:به چه دلایلی از هواپیما اخراج می شویم؟
 انواع هواپیما های مسافربری ایران

هواپیماهای فوکر

فوکر مشهورترین شرکت هواپیماسازی در هلند است. در ایران فقط یک نوع از هواپیماهای فوکر را داریم. این هوا پیما مدل فوکر ۱۰۰ است که دو موتور دارد. همچنین گنجایش فوکر ۱۰۰ در حدود ۱۲۲ نفر است. چندتا از ایرلاین های معروف ایران از این هواپیما استفاده می کنند.

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: