رنگ لباس مهمانداران چگونه انتخاب می‌شود؟

ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که لباس مهمانداران و خدمه هواپیما، بر چه اساسی انتخاب می‌شود و علت رنگ و طرح‌های متفاوت آن‌ها در چیست؟ ما در این مقاله، قصد داریم شما را با چگونگی رنگ لباس مهمانداران آشنا کنیم، بنابراین اگر این موضوع برای شما جالب است از خواندن این متن غافل نشوید.

رنگ‌های گوناگون لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی، چه چیزی را نشان می‌دهد؟

قانون معینی برای استاندارد رنگ و طرح لباس‌ها برای مهمانداران هواپیما، در نظر گرفته نشده است و آن‌ها با توجه به برند شرکت ایرلاینی خود رنگ و طرح انتخابی را برای لباس‌های خدمات خود به کار می‌برند. استفاده از رنگ و طرح‌های گوناگون یکی از عناصر مهم برای نشان دادن برند و برقراری ارتباط آن‌ها با مخاطبان خود به‌حساب می‌آید.

بنابراین آن‌ها با توجه به شعار برند خود، رنگ‌ها و طرح‌های گوناگونی را انتخاب می‌کنند. اگر بخواهیم این موضوع را از جنبه روانشناسی بررسی کنیم، گفته می‌شود که رنگ‌های سرمه‌ای و آبی، رنگ‌هایی هستند که حالت آرامش‌بخش دارند و هنگامی‌که مسافران با مهماندارانی که از این رنگ لباس‌ها برخوردارند، احساس راحتی و امنیت بیشتری می‌کنند، به همین دلیل است که بسیاری از لباس مهمانداران در سراسر جهان، به رنگ سرمه‌ای انتخاب می‌شود.

لباس مهمانداران

نکاتی مهم درباره لباس‌های شرکت‌های هواپیمایی گوناگون

باید در طراحی، دوخت و رنگ‌بندی لباس‌ها، چند نکته مهم را در نظر گرفت؛ کارکنان زیادی با سن‌های گوناگون، در شرکت‌های هواپیمایی کار می‌کنند برای مثال افرادی از ۱۹ ساله تا ۶۰ سال، می‌توانند در شرکت‌های هواپیمایی نقش گوناگون داشته باشند. طراح و خیاط‌های لباس‌های مخصوص شرکت هواپیمایی باید شرایط قد و وزن کارکنان را در نظر بگیرد و سپس با توجه به اطلاعات لباس‌ها را بدوزند.

لباس‌های تمام شرکت‌های هواپیمایی، باید خارج از محدوده مد باشند؛ زیرا لباس‌هایی که طراحی می‌شوند حالت رسمی و کاری دارند و برای توجه به جنبه‌های مد و ظاهری، مناسب نیستند. لباس‌هایی که خدمه شرکت‌های ایرلاین ها استفاده می‌کنند‌، باید در شرایط گوناگون از ماندگاری بالایی برخوردار باشد؛ زیرا آن‌ها کارهای مختلفی انجام می‌دهند.

باید گفت تنها چیزی که ما می‌بینیم، فقط حضور آن‌ها در کابین ها و عکس گرفتن است، اما در واقع کار آن‌ها تنها به همین موضوع محدود نمی‌شود. خدمه باید لباسی را مورد استفاده قرار دهند که تقریبا ۵ الی ۸ سال دوام بیاورد و حالت پوسیدگی و کهنه شدن در آن دیده نشود.

مطالب خواندنی دیگر:کارهایی که مهمانداران هواپیما اجازه انجام آن را ندارند

مهمانداران و خدمه‌های ایرلاین های ایرانی چه نوع لباس‌هایی می‌پوشند؟

ایرلاین‌های شرکت‌های هواپیمایی گوناگون، هرکدام رنگ لباس مخصوص به خود را دارند. رنگ‌های سبز، کرمی، آبی و قرمز، از اصلی‌ترین رنگ‌ها برای لباس خدمه و مهمانداران ایرانی محسوب می‌شود که ما در پروازهای مختلف آن‌ها را بر تن مهمانداران و دیگر خدمه می‌بینیم.

رنگ آبی برای مهمانداران ایرلاین های ایرانی

معمولا شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، کیش ایر، معراج و آسمان، برای مهمانداران و خدمه‌های خود، از لباس‌های آبی استفاده می‌کنند، البته رنگ‌های آبی بین شرکت‌ها نیز با همدیگر فرق دارند؛ برای مثال گفته می‌شود که لباس مهمانداران شرکت معراج، به رنگ آبی لاجوردی است که در آن طرح‌هایی به رنگ قرمز نیز وجود دارد. شرکت‌های دیگر مانند کیش ایر، ایران ایر و آسمان، از رنگ سرمه‌ای برای لباس مهمانداران خود استفاده می‌کند.

لباس آبی مهمانداران هواپیما

استفاده از رنگ قرمز برای مهمانداران ایرلاین های ایرانی

تنها شرکتی که در ایران، برای مهمانداران و خدمه‌ی خود از لباس‌هایی با رنگ قرمز استفاده می‌کند، شرکت هواپیمایی قشم ایر به‌حساب می‌آید که رنگ کل قسمت‌های لباس قرمز بوده و در بخشی از آن طرح‌های کرمی نیز به چشم می‌آید.

استفاده از رنگ مشکی برای مهمانداران شرکت‌های هواپیمایی ایران

رنگ مشکی، جزو رنگ‌های پرطرفدار بین شرکت‌های هواپیمایی محسوب می‌شود که یکی از بهترین شرکت‌هایی که از این رنگ برای لباس‌های مهمانداران خود استفاده می‌کنند، شرکت معراج است. مهمانداران این شرکت هواپیمایی، همگی لباس‌های مشکی یکدست پوشیده و از پیراهن‌های راه‌راه نیز استفاده می‌کنند که با رنگ مشکی تناسب خوبی دارد. رنگ مشکی، فقط در شرکت‌های هواپیمایی استفاده نمی‌شود، بلکه تعداد زیادی از هتل‌های داخلی و خارجی از این رنگ برای لباس‌های خدمه خود استفاده می‌کنند.

لباس مشکی مهمانداران هواپیما

دیگر رنگ‌ها برای مهمانداران ایرلاین‌های ایرانی

به خاطر شرکت‌های هواپیمایی زیادی که در ایران فعالیت می‌کنند، رنگ‌های دیگر هم برای لباس‌های مهمانداران و خدمه‌ها استفاده می‌‌شود. رنگ‌هایی مانند سبز و کرم از دیگر رنگ‌هایی به‌حساب می‌آیند که برای لباس مهمانداران مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما سه رنگ اصلی قرمز، آبی و مشکی را می‌توان مورد استفاده ترین رنگ‌ها برای لباس‌های خدمه‌های هواپیما با شرکت‌های هوایی دانست.

رنگ لباس مهمانداران ایرلاین های خارجی

ایرلاین های دیگر که بین‌المللی هستند، با توجه به جنبه‌های مختلف مانند چشم‌اندازها، اهداف سفر و گوناگونی مسافرانی که دارند، برای لباس‌های کادر مهمانداران و خدمه‌ی خود، طرح و رنگ‌های گوناگونی را در نظر گرفتند تا متناسب دیده شوند.

لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی امارات

خدمه‌های شرکت هواپیمایی امارات، لباس‌های کاری کرم‌رنگ دارند، علاوه بر این لباس آن‌ها از کلاه قرمزرنگ نیز استفاده می‌کنند و این پوشش با دورنگ متفاوت، ظاهر مناسبی به مهمانداران این شرکت می‌دهد. آرایش و ظاهر آن‌ها با توجه به رنگ کرم و قرمز صورت می‌گیرد که جذابیت ظاهری آن‌ها را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

مطالب خواندنی دیگر:مزایای اسکای واردز در سفر با هواپیمایی امارات SKYWARDS
لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی امارات

رنگ لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی قطر

یکی از رنگ‌های مناسبی که این شرکت برای لباس‌های کارکنان خود انتخاب کرده را می‌توان رنگ زرشکی در نظر گرفت که کلاه این لباس هم به نسبت همین رنگ انتخاب‌شده است. رنگی که زیر لباس زرشکی خود می‌پوشند، کرم به‌حساب می‌آید و بر روی لباس و کلاه خدمه، علامت شرکت هواپیمای قطر نیز دیده می‌شود. پوشش مردان به‌صورت کت‌وشلوار طوسی‌رنگ است که آن را با کراوات قرمز ست می‌کنند؛ پوشش لباس‌های کارکنان هواپیمایی شرکت قطر، یکی از شیک‌ترین لباس‌ها را در جهان به‌حساب می‌آید.

رنگ لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی قطر

رنگ لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی سنگاپور

پوشش متفاوتی که شرکت هواپیمایی این کشور برای کارکنان خود در نظر گرفته، باعث متمایز شدن آن با سایر شرکت‌های پروازی دیگر می‌شود. مهمانداران این شرکت هواپیمایی، از لباس‌هایی با طرح‌های سنتی استفاده می‌کنند و معمولا ترکیب رنگ‌های آن‌ها از رنگ آبی و قرمز است.

علاوه بر رنگ‌های گفته‌شده، خدمه‌های شرکت هواپیمایی سنگاپور از رنگ‌های بنفش، قرمز و سبز نیز استفاده می‌کنند، اما در اکثر اوقات برای استفاده از لباس‌های مهمانداران، از لباس‌های آبی طرح دار استفاده می‌شود. شباهت لباس‌های خدمه شرکت سنگاپور با پوشش محلی کشور ما، نکته جالبی است که باید به آن توجه شود.

رنگ لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی سنگاپور

رنگ لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی لوفتانزا

پوشش رسمی برای خدمه این شرکت هواپیمایی در نظر گرفته‌شده، برای مهمانداران خانم، پوشش کت‌دامن به رنگ سرمه‌ای یکدست است که یک دستمال‌گردن به رنگ زرد هم در پوشش خود استفاده می‌کنند. پوشش مردان هم کت‌وشلوار سرمه‌ای تیره با کراوات زرد در نظر گرفته‌شده، ترکیب رنگ زرد و سرمه‌ای، احساس مطلوبی برای مسافران ایجاد می‌کند.

رنگ لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی لوفتانزا

رنگ لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی نروژ

مهمانداران مرد شرکت هواپیمایی نروژ، کت‌های چهارخانه‌ای همراه با شلوار مشکی و کراوات سرمه‌ای‌رنگ می‌پوشند و مهمانداران خانم، لباس مشکی یکدست دارند.

طرح و رنگ لباس‌هایی که طراحی برای آژانس‌های هواپیمایی صورت می‌گیرد، از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که می‌توانند مسافران را جذب یا از خود دور کنند، بنابراین شرکت‌های طراحی لباس، برای ایرلاین های هوایی باید نکات بسیار زیادی را رعایت کنند تا لباس‌های مخصوص مهمانداران با توجه به استانداردهای تعیین‌شده طراحی شوند.

رنگ لباس مهمانداران شرکت هواپیمایی نروژ

نکاتی که بهتر است قبل از سفر های هوایی بدانید :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفرهای هوایی به صفحه ی دانستنی های پرواز مراجعه کنید.

کلمه های کلیدی: